• Blokovo u prvákov

• Dnešný deň sme v prvej triede venovali Dňu jablka. Bola to naša prvá "blokovka". Na úvod sme si pozreli prezentáciu o jablkách a ich benefitoch pre naše zdravie. Potom sme sa pustili do plnenia úloh a vypracovávali sme pracovné listy z matematiky a slovenského jazyka. Nezabúdali sme ani na desiatu a pitný režim. Veľké ďakujem patrí všetkým rodičom, ktorí nám poslali jabĺčkové dobroty. Bolo ich neúrekom.

Deti boli z prvej blokovky nadšené a pre niektorých to bol vraj najkrajší deň v živote (asi mysleli v škole). Ale bolo nám naozaj super! ❤️

• Deň jablka u tretiakov🙂

• Ďakujeme krásneee rodičom za všetky dobroty Pochutili sme si, niečo sme aj porobili, ochutnali rôzne odrody jabĺčok - veeeľa nám aj ostalo, budeme si každý deň krájať, posušíme

• Poďakovanie

• Chceli by sme sa poďakovať za jabĺčka od www.sadytekova.sk , pánovi Marekovi a Matúšovi Šályovcom, ku Dňu jablka v našej základnej a materskej škole. Deti si na nich pochutili. Ďakujeme

• Jesenné prázdniny

• Dňa 27.10.2022(štvrtok) sa všetci pedagogickí zamestnanci v čase od 13:00 hod. zúčastnia povinného aktualizačného vzdelávania. Z tohto dôvodu bude v tento deň materská škola a ŠKD v prevádzke len do 12.45 hod. V základnej škole bude skrátené vyučovanie.

• Jesenná blokovka u druhákov

• Naša prvá blokovka v tomto školskom roku. JESEŇ PANI BOHATÁ - JABĹČKAMI POSIATA. Jabĺčkový deň sme urobili pri príležitosti Deň jablka 21.10. 2022. Deti pracovali vo dvojiciach, počítali jablkovú matematiku, vitamínové maxikrížovky, vyfarbovali mandalu, mozaikové jablko a rozprávku o jablku. Navzájom si pomáhali, spolupracovali a tvorili. Na záver sme si pripravili ovocno - zeleninový šalát a pochutnali si..Ďakujeme rodičom a pani asistentke Peťke za chutné dobroty.

• Prevencia kriminality očami detí

• Dňa 14. 10. 2022 sa konala súťaž Prevencia kriminality očami detí, ktorú usporiadalo CVČ V Novej Bani. Naša škola sa umiestnila na krásnom II. mieste. Poďakovanie patrí našim žiakom 7. ročníka: Vanese Katinovej, Barbore Hanákovej, Patrikovi Lalkovi, Marcovi Gregušovi a Martinovi Túrimu. Gratulujeme.

• Dušičková výzva

• Aj naša škola sa zapojila do výzvy Zelená Škola: Viac lásky, menej plastov - Dušičková výzva.

Z nazbieraných prírodnín žiaci vyrobili krásne venčeky, ktorými vyzdobíme osamelé hroby na našom cintoríne.

Fotografie našej práce pošleme do Zelenej školy, oni nám pošlú pohľadnicu, ktorú odnesieme na obecný úrad.

Týmto chceme podporiť ochranu našej prírody tak, že budeme znižovať množstvo plastov na cintorínoch a ukázať, že aj z prírodných materiálov dokážeme vykúzliť krásne venčeky.

• Dažďová záhrada-začíname

• Začíname s prípravou dažďovej záhrady v projekte "Ďakujeme za dážď", ktorý bol podporený sumou 2000,- cez rozvojový projekt MŠVVŠ SR pre základné a stredné školy "Enviroprojekt 2022".

Cieľom nášho projektu je vybudovanie dažďovej záhrady v areáli školy a jej využívanie na outdoorové vzdelávanie v environmentálnych témach v rámci prírodovedy, biológie, chémie a iných predmetov. Dažďovú záhradu si chceme vybudovať spoločne so žiakmi a ich rodičmi a tým rozvíjať ich vzťah k prírode, jej ochrane a k aktívnemu občianstvu, aby si všetci zúčastnení uvedomili, že svojou činnosťou môžu výrazne vplývať na životné prostredie a na budúcnosť, v ktorej chcú žiť. V okolí záhrady sa budú nachádzať informačné panely, ktoré vytvoríme spoločne so žiakmi a ktoré budú v jednotlivých krokoch vysvetľovať ako a čím záhrada pomáha životnému prostrediu. Súčasťou projektu je skleník, v ktorom plánujeme svojpomocne pestovať priesady rastlín vhodných do dažďovej záhrady a priesad zeleniny, ktoré budú konzumované v školskej jedálni v rámci zdravého stravovania. Týmto spôsobom chceme u žiakov rozvíjať pocit zodpovednosti k zdravému životnému štýlu, ktorý úzko súvisí so životným prostredím.

• Exkurzia piatakov v Pohronskom múzeu v Novej Bani

• Piatok sa naši piataci zúčastnili exkurzie a prednášky venovanej téme, ako sa pracuje v múzeu. Zistili ako múzeum získava predmety do svojej zbierky, čo je práca reštaurátora a v rámci obhliadky aktuálnej expozície spoznali staré fašiangové masky, ktoré ľudia dávnejšie nosili.

• Školy, ktoré menia svet pre najmenších

• Naša ZŠ s MŠ je súčasťou pilotného programu Školy, ktoré menia svet pre MŠ a 1.stupeň ZŠ.

Prostredníctvom zavádzania zážitkových, hravých, neformálnych a veku primeraných metód a prostriedkov a úzkej spolupráce s rodičmi je cieľom programu dosiahnuť zmenu v spôsobe rozvoja občianskych kompetencií, životných zručností, hodnôt, postojov a akcieschopnosti od útleho veku.

V tomto tréningovo-mentoringovom programe sa zapojení pedagógovia naučia:

-modernizovať a aktualizovať výchovno-vzdelávací obsah a metódy s ohľadom na rozvoj prodemokratických, občianskych a životných kompetencií žiakov,

-využívať prvky zážitkového a neformálneho vzdelávania,

-využívať techniku reflexie, ktorá prepája aktivitu či učivo s reálnou životnou situáciou,

-zapájať do vyučovacieho procesu svojich kolegov a podporiť tak medzipredmetovú spoluprácu,

-efektívne spolupracovať s rodičmi žiakov,

-neustále inovovať a sledovať trendy vo vzdelávaní.

Pilotný ročník Škôl, ktoré menia svet pre učiteľov MŠ a I. stupňa ZŠ prebehne v školskom roku 2022/2023.

Tešíme sa.

• Babie leto v MŠ

• Babie leto sme s našimi škôlkármi využili aktivitami s prírodninami. Dobre sme sa zabavili, niečo naučili a tešíme sa na ďalšie.

• Šikovný prváčik

• Dnes sme na krúžku Šikovný prváčik vytvárali ikebany a venčeky. Deti to veľmi zaujalo, bavilo ich to a aj sa im darilo. Každý si zobral svoju prácu domov.

Ďakujem všetkým rodičom, ktorí doniesli na krúžok dostatok prírodného materiálu.

• Certifikačná slávnosť Zelenej školy

• Dňa 11.10.2022 sme sa zúčastnili online slávnostnej certifikácie Zelenej školy. Na tejto certifikácii boli ocenené aktívne pracujúce zelené školy a škôlky z celého Slovenska.

Získali sme vlajku Zelenej školy :)