• ŠPECIÁLNY pedagóg

         

        Mgr. Tatiana Chudániková

        Konzultačné hodiny PRE RODIČOV:

        podľa vzájomnej dohody  - kontakt mailom, telefonicky, EduPage

        Konzultačné hodiny PRE UČITEĽOV, ASISTENTOV a ŽIAKOV:

        denne od 7,00 h do 13,00 h (iný čas dohodou)

        Miestnosť špeciálneho pedagóga je oproti školskej jedálni (vedľa triedy 4.ročníka)

        Kontakt: tatiana.chudanikova@zsmsbrehy.sk

        mobil: 0902 205 266

         „Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom (i rodičom) účinne pomohlo  a  tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej  práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti . . .“

        Ako špeciálny pedagóg pomáham riešiť problémy a poskytujem špeciálno-pedagogický servis všetkým žiakom bez rozdielu (prevencia), a obzvlášť žiakom so ŠVVP (špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami), ktorých ťažkosti vo výchove a vzdelávaní vyplývajú zo zdravotného znevýhodnenia (špecifické vývinové poruchy učenia, poruchy správania, poruchy aktivity a pozornosti, narušená komunikačná schopnosť, zmyslové, telesné alebo mentálne postihnutie, všeobecné intelektové nadanie) alebo sú spôsobené dočasnými, dlhšie či kratšie trvajúcimi, nepriaznivými životnými okolnosťami (rozvod, krízová situácia v rodine, závislosti, emocionálne a sociálne ťažkosti....). Každému žiakovi sú poskytované potrebné podporné opatrenia v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania (podporná úroveň 1. – 5. stupňa, katalóg podporných opatrení) a so školskou stratégiou znižovania školského neúspechu. Celkový priebeh vyučovacieho procesu zabezpečujú učitelia, školský špeciálny pedagóg, školský psychológ a pedagogickí asistenti.

        Školský špeciálny pedagóg sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so ŠVVP. Podieľa sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytuje žiakom individuálne špeciálno-pedagogické, diagnostické, reedukačné a rehabilitačné služby. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným odborným  a pedagogickým zamestnancom školy i rodičom žiaka. Podľa potreby spolupracuje s centrami poradenstva a prevencie, s lekármi, ÚPSVaR a ďalšími odborníkmi.

        Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

        Práca so žiakmi

        Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP). Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne intervencie podľa vopred stanoveného rozvrhu. Na hodine sa venujeme rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú/oslabenú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktorý sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť.

        Ako pomôcky pri práci využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s daným zdravotným znevýhodnením. Dodržiavame  zásady špeciálno-pedagogickej intervencie.

        Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa  a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

        Práca s rodičmi

        Rodičia môžu na komunikáciu so špeciálnym pedagógom využiť konzultačné hodiny uvedené na webovej stránke školy alebo si termín na konzultáciu môžu dohodnúť so špeciálnym pedagógom podľa potreby (mailová adresa a telefónne číslo sú zverejnené na webovej stránke školy v sekcii Špeciálny pedagóg). Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa, hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Rodičia sa podieľajú na kompletizácii povinnej dokumentácie a poskytujú škole aktuálne správy z absolvovaných vyšetrení. Pri práci s rodičmi je nevyhnutné posilňovať ich sebavedomie v ich náročnej úlohe, aby oni zas dokázali podporovať vzdelávanie svojho dieťaťa so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.

         Práca s učiteľmi a školským poradcom

        Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. S triednymi učiteľmi vytvára každoročne individuálne vzdelávacie programy (IVP), do ktorých sa premietajú špecifické problémy žiakov vyplývajúce z ich diagnózy a priebežne s nimi konzultuje prípadné zmeny v IVP.  Po celý čas úzko spolupracuje s metodickými orgánmi – MZ a PK, so všetkými pedagogickými zamestnancami, aj s vedením školy.

        Spolupráca s výchovným  a kariérovým poradcom sa zameriava najmä na úspešné absolvovanie celoštátneho testovania žiakov so ŠVVP deviateho ročníka a na ich úspešné umiestnenie na primeraný typ strednej školy.

        Spolupráca s centrami poradenstva a prevencie (CPP)

        Úlohou školského špeciálneho pedagóga je koordinovať multidisciplinárny prístup v odbornej starostlivosti o dieťa/žiaka. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen rodiča, žiaka a pedagogických a odborných zamestnancov školy (1. a 2. stupeň podpory), ale aj odborných pracovníkov poradenských zariadení (3. a 4. stupeň podpory),  ktorým je v našom prípade CPP Žarnovica.  

        Formy spolupráce:
        Učitelia, vychovávateľky, pedagogickí asistenti a členovia školského podporného tímu (výchovná a kariérová poradkyňa, školská psychologička a školská špeciálna pedagogička) tvoria tím rovnocenných odborníkov.

        Individuálne intervencie špeciálneho pedagóga:

        Špeciálno-pedagogickú podporu realizujem formou individuálnych intervencií podľa stanoveného rozvrhu. Individuálne špeciálno-pedagogické intervencie realizujem najmä v oblasti špecifických vývinových porúch učenia, porúch aktivity a pozornosti  a narušenej komunikačnej schopnosti s využitím aktivít vychádzajúcich zo špecifických predmetov RŠF (Rozvoj Špecifických Funkcií),  TKC (Terapeuticko – Korekčné Cvičenia) a ILI (Individuálna logopedická intervencia).

        Priestory a pomôcky využívané počas hodín u špeciálneho pedagóga:
        Učebne/triedy: priestranné, svetlé miestnosti nerušené vonkajšími vplyvmi
        Miestnosť špeciálneho pedagóga: vybavená manipulačnými, reedukačnými, kompenzačnými a rehabilitačnými pomôckami.

        Pomôcky:

        • čitateľské tabuľky, didaktické pomôcky (skladačky, dominá, puzzle, pexesá na pravo-ľavú orientáciu, koncentrácia pozornosti, sluchové a zrakové vnímanie, pamäť i hmat, karty na rozvíjanie jazykových schopností, serialita, protiklady, predložky, slovesá, vybrané slová, príčina – následnosť, geometrické tvary, labyrinty, obrázkové dominá...),
        • rozvíjanie motoriky – navliekanie šnúrok, guľôčkové labyrinty, drevené hlavolamy, prevliekačky, písanie do piesku, modelovanie - kinetický piesok, plastelína
        • jazyk a reč – obrázkové a metodické materiály na podporu prirodzeného vývinu reči, tabuľky s gramatickými pravidlami
        • pomôcky zamerané  na precvičenie jemnej, hrubej motoriky, na rozvoj slovnej zásoby, pozornosti a reedukáciu vývinových porúch učenia
        • logopedické zrkadlo
        • PC programy zamerané na reedukáciu VPU a PAP

        Frekvencia cvičení:
        Žiaci so ŠVVP sa zúčastňujú reedukácií podľa vopred stanoveného rozvrhu.

        • K žiakom 1. ročníka chodieva špeciálny pedagóg minimálne 1-krát týždenne, pracuje priamo na hodine a súbežne s triednym učiteľom pracujú na zvládnutí grafomotoriky, oromotoriky, hrubej motoriky a čitateľských zručností všetkých žiakov. Ak treba, s vybranými žiakmi pracuje individuálne vo svojej pracovni na rozvíjaní oslabených oblastí.
        • Žiakom 7. až 9. ročníka s vývinovými poruchami učenia pomáha už len cielené doučovanie, pretože u detí po dosiahnutí 13. roku reedukačné cvičenia nenavodia požadované pozitívne zmeny – proces rozvoja vnímania je ukončený. S týmito žiakmi podľa potreby pracuje špeciálny pedagóg priamo v kmeňovej triede s cieľom naučiť žiakov samostatne a efektívne používať kompenzačné pomôcky  - po metodickom usmernení vykonávajú túto úlohu učitelia a pedagogickí asistenti.
        • Podľa potreby pracuje školský špeciálny pedagóg so žiakmi so ŠVVP priamo v triede, realizuje náčuvy (pozorovania začlenených žiakov v ich prirodzenom školskom prostredí, t. j. v triede, depistáž žiakov s rizikovým vývinom). 

        Špeciálny pedagóg metodicky usmerňuje rodičov a učiteľov v oblasti prístupu a komunikácie so žiakom so ŠVVP a pri vykonávaní cvičení podľa inštrukcií. Snaží sa čo najviac zaangažovať do spolupráce rodičov žiaka, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia. Pri svojej práci využíva podľa potreby rôzne pomôcky, obrázky a hravé prostriedky, vlastné testy, pracuje s odbornou literatúrou.

        Dôležité kontakty:

        Centrum poradenstva a prevencie

        Dolná 6

        966 81 Žarnovica

        č. tel.: 045/ 681 41 73

        e-mail: pppzc1@gmail.com

         

         

        O službu je potrebné požiadať vopred – osobne, telefonicky alebo písomne.

        Zamestnanec CPP si s Vami dohodne termín.

        Najčastejšie zdravotné znevýhodnenia:

        ŠPECIFICKÉ VÝVINOVÉ PORUCHY UČENIA:

        DYSLEXIA – špecifická porucha čítania

        DYSGRAFIA – špecifická porucha písania

        DYSORTOGRAFIA – špecifická porucha hláskovania/pravopisu

        DYSKLALKÚLIA – špecifická porucha matematických schopností

         

        DYSLEXIA -  je porucha prejavujúca sa v čítaní. Čitateľské zručnosti a výkony nezodpovedajú intelektovému potenciálu dieťaťa. Môže postihovať rýchlosť, techniku, presnosť čítania a porozumenie textu.

         Prejavy:

        • zámena opticky/tvarovo podobných písmen napr. b-d, s-z, m-n, u-n ...,
        • zámena písmen, ktoré sú akusticky podobné napr. b-p, ž-š, t-d, s-z, k-g...,
        • zámena funkčne podobných písmen, napr. samohlások a-o-e-u, spoluhlások h-k-l,
        • zámena poradia písmen v čítaných slovách,
        • vynechávanie písmen, vkladanie samohlások do spoluhláskových skupín, vynechávanie akejkoľvek časti slova,
        • ťažkosti pri prechode od slabikovania k plynulému čítaniu,
        • nerozlišovanie kvality písme/ slabík (zanedbávanie dĺžňov, nesprávne čítanie mäkkých a tvrdých slabík di, ti, ni, li, dy, ty, ny, ly, prípadne zámena týchto slabík). 

        DYSGRAFIA – je znížená schopnosť až neschopnosť osvojiť si zručnosť písania.
        Porucha postihuje grafickú /formálnu stránku / písomného prejavu, nie obsahovú.

        Prejavy:

        • nedodržiavanie veľkosti a tvaru písmen,
        • dysgrafik si často nepamätá tvar písmena, dlho si naň spomína, nevie ho napodobniť,
        • nesprávny sklon písma,
        • zrkadlové tvary písmen,
        • zámeny písmen, najčastejšie sa vyskytuje zámena a/o, m/n, búd, t/d, z/s, p/b, h/ch, k/g, š/ž, h/k/l.

        DYSORTOGRAFIA – je porucha učenia prejavujúca sa v pravopise. Nepostihuje celú oblasť gramatiky, týka sa len tzv. špecifických dysortografických javov.

        Prejavy:

        • ťažkosti v diferenciácii mäkkých a tvrdých slabík dy/di, ty/ti, ny/ni, ly/li,
        • písanie slabík di, ti, ni, li, de, te, ne, le s mäkčeňom,
        • problematika krátkych a dlhých samohlások,
        • nerešpektovanie poradia písmen v slovách, vynechávanie písmen, vynechávanie diakritických znamienok
        • nezvládnutá analýza viet, spájanie slov vo vetách. 

        DYSKALKÚLIA – je porucha matematických schopností. Ide o významne narušenú štruktúru predpokladov pre matematiku pri normálnej úrovni všeobecnej inteligencie. Dyskalkúlia znamená zaostávanie v schopnosti rozumieť matematickým pojmom, vzťahom a uplatňovať ich pri riešení matematických úloh.

        Prejavy:

        • dieťa nedokáže primerane matematicky manipulovať s konkrétnymi alebo nakreslenými symbolmi,
        • dieťa má ťažkosti zoradiť predmety podľa veľkosti, dĺžky atď.,
        • nevie určiť rad čísel usporiadaných podľa určitého princípu napr. číselný rad v smere vzostupnom a zostupnom,     
        násobky čísel, párne a nepárne čísla,

        • nie je schopné prečítať viacmiestne číslo s nulami, čísla napísané zvisle,
        • má ťažkosti pri písaní viacmiestnych čísel (píše ich v opačnom poradí, zabúda písať nuly),
        • dieťa nie je schopné prevádzať matematické operácie – sčítanie, odčítanie, násobenie...,

        • problémy s logickým myslením najmä pri riešení slovných úloh

        • geometrii sa objavujú problémy pri rysovaní a ťažkosti v diferenciácii geometrických tvarov. 

         

        PORUCHY AKTIVITY A POZORNOSTI:

         ADD – porucha pozornosti bez hyperaktivity

         ADHD – porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou

         HYPOAKTIVITA – porucha pozornosti so zníženou/oslabenou reaktivitou, celková spomalenosť

         

        ADHD – je porucha pozornosti s hyperaktivitou. Zvládnuť energiu dieťaťa s touto poruchou nie je jednoduché, vyžaduje si to množstvo trpezlivosti nielen v kruhu rodiny dieťaťa, ale aj v školskom prostredí.

        Prejavy:

        • dieťa s ADHD je veľmi živé, spontánne, neposedné,
        • často sa samo vystavuje riziku a nevydrží pri jednej činnosti viac ako pár minút,
        • má výrazné problémy pri udržaní koncentrácie, je nesústredené,
        • dieťa je ťažko ovládateľné, problémy s rešpektovaním pokynov a pravidiel triedy

        ADD - je porucha pozornosti bez hyperaktivity. V podstate má rovnaké príznaky ako dieťa s ADHD, ale s tým rozdielom, že sa u neho neprejavuje nadmerná aktivita, agresivita ani prehnaná impulzívnosť. Sú to deti, ktoré potrebujú rovnako ako deti s ADHD veľmi citlivý prístup, podporu, motiváciu a v niektorých prípadoch a situáciách možno i konkrétny návod na to, ako sa majú správať.

        Prejavy:

        • je skôr veľmi tiché, ustráchané a nenápadné,
        • mnohokrát ide o plachého samotára,

        • denné snenie

        • taktiež má veľmi veľké problémy s udržaním pozornosti.

         

        HYPOAKTIVITA – je celková spomalenosť dieťaťa

        Prejavy:

        • dieťa je pomalé, ťažkopádne, neobratné,
        • je to skôr plachý samotár,
        • je mnohokrát bez záujmu o dianie vôkol seba.

        Na odbornej starostlivosti o žiakov s vyššie uvedenými poruchami sa musí podieľať multidisciplinárny tím odborníkov - detský lekár, lekár špecialista (neurológ), detský psychológ ,školský psychológ, pedopsychiater,  špeciálny pedagóg, a iní.  

        NARUŠENÁ KOMUNIKAČNÁ SCHOPNOSŤ:

         ARTIKULAČNÉ PORUCHY – výslovnosť jednej alebo viacerých hlások

        VÝVINOVÉ JAZYKOVÉ PORUCHY – vývinová dysfázia

         

        Najčastejšie ťažkosti detí spočívajú v narušení artikulačnej roviny reči – dieťa nesprávne vyslovuje jednu alebo viacero hlások (dyslália/viacpočetá dyslália). Ťažkosti sa vyskytujú nielen v bežnej reči a pri čítaní, ale premietajú sa aj do písania – dieťa napíše hlásku tak, ako si ju samo potichu nadiktuje/vysloví. Okrem artikulačnej roviny môžu byť narušené aj ďalšie roviny reči a to foneticko-fonologická (dieťa nedokáže správne deliť slová na slabiky, určiť prvú/poslednú hlásku v slove, poradie hlások v slove...), morfologicko-syntaktická (dieťa nevie tvoriť gramaticky správne tvary slov, ohýbať slová, nesprávne skloňuje, časuje, tvorí dysgramatizmy, nesprávny slovosled vo vetách a neuvedomuje si to) a lexikálno-sémantická (dieťa má oslabenú aktívnu a/alebo pasívnu slovnú zásobu, nepozná význam mnohých bežných slov, má ťažkosti s rozsiahlejším slovným alebo písomným prejavom).

         Ako postupovať v prípade, že má Vaše dieťa niektoré z týchto problémov?

        Oslovte triedneho učiteľa Vášho dieťaťa, príp. priamo školského špeciálneho pedagóga, ktorý po realizácii orientačnej diagnostiky nastaví podporné opatrenia pre Vaše dieťa na pôde školy, prípadne odporučí podrobnejšie vyšetrenie v poradenskom zariadení. Na základe vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie budú zrealizované potrebné vyšetrenia (psychologické/ špeciálno-pedagogické/ logopedické). Diagnostickými metódami odborní zamestnanci CPP zistia, ktorú z týchto porúch Vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť. Na základe výsledkov odborných vyšetrení odporučia najefektívnejší postup pre nápravu zistených zdravotných znevýhodnení. Odporučia Vám a škole, ako postupovať pri ďalšom vzdelávaní, poskytnú Vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností Vášho dieťaťa.

        Majte na pamäti, že včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, porúch aktivity a pozornosti alebo narušenej komunikačnej schopnosti a  vytrvalá a pravidelná práca s dieťaťom v domácom prostredí sú základným predpokladom úspechu pri náprave týchto porúch. Každý, čo i len malý úspech je pre dieťa motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie. V prípade, že sa dieťaťu neposkytne potrebná starostlivosť, môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť život dieťaťa, jeho vzťah k učeniu ako takému, príp. mu úplne znemožnia jeho plynulé vzdelávanie. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje. A preto......

        Som tu pre všetky deti, rodičov, pedagógov, ktorí potrebujú moju radu či pomoc!