• Výstava Svet hračiek

          • Dňa 5.12.2023 žiaci prvého stupňa navštívili výstavu Svet hračiek v Pohronskom múzeu Nová Baňa. Výstava je zostavená zo zbierkového fondu SNM Múzea bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň a prezentuje hračku na Slovensku v 20. storočí.

            Žiakom sa výstava veľmi páčila.

          • Nie slová – ale skutky

          • Deviataci na blokovke postupným riešením úloh prichádzali na to, ako možno zmeniť svet nielen slovami, ale aj skutkami. Diskutovali o tom, ako môžu popracovať na sebe a prispieť tak k tomu, aby bol svet lepší a krajší. V ďalšej úlohe si vyskúšali tvorbu synonymických radov k zadaným slovám. Popri tom sa zamýšľali napríklad aj nad tým, čo by bolo, keby ľudia nepotrebovali spať. V poslednej úlohe museli zapojiť svoju fantáziu a vytvoriť ku konkrétnej fotografii príbeh, čo sa podľa nich stalo predtým. Tí, ktorí skončili skôr, využili čas a napísali zaujímavé úvahy, v ktorých sa zamýšľali nad vybranými otázkami z knihy Chlapec, krtko, líška a kôň. Plnením úloh si počas celého dňa otestovali svoju originalitu, tvorivosť i predstavivosť.

          • NEBOJTE SA CHÉMIE

          • Bol názov blokového vyučovania v 8.ročníku. Pre žiakov bolo pripravených veľa zaujímavých tém. Prvá úloha bola chémia silvestrovskej oblohy - žiaci mali nájsť v texte látky, ktoré sa používajú na prípravu ohňostroja. Pokračovali hravým sudoku, prešli si antistresové opakovanie. Žiaci sa na malú chvíľu stali kartografom a vytvorili mapu významných miest chemického priemyslu, ktorá môže slúžiť, aj ako učebná pomôcka. Na konci blokového vyučovania si žiaci vyrobili Periodickú sústavu prvkov netradične. Veď posúďte sami.

          • Siedmaci a ich triedny časopis

          • Blokovka u siedmakov bola tentokrát netradičná. Sami a vlastnoručne si vyrábali školský/ triedny časopis. V úvode si pozreli video o histórií tlače, kde sa dozvedeli veľa zaujímavostí a potom sme už pracovali. Zvolili sme si vlastnú redakčnú radu, mali sme kopec grafikov, ilustrátorov, redaktorov, dokonca sa vyskytol aj sponzor a spisovateľka. My, pani učiteľky, sme zastávali funkcie jazykového korektora a grafického dizajnu. Pokračovalo sa tvorbou loga triedy. Samozrejme zvíťazilo Čistá fantázia a čistá kóma, čo je v podstate aj motto triedy. Žiaci mali aj jednu špeciálnu úlohu, mali dotvoriť moje tričko - nakresliť logo a každý sa musel podpísať. Nakoniec sme prešli k hlavnej úlohe- žiaci dostali dvojhárky, ich fotky a práca mohla začať. Nápadov bolo neúrekom, práca ich bavila, živo o spomienkach diskutovali, vymýšľali rôzne hádanky, pravidlá triedy. V záverečnej reflexií sme zviazali celý časopis, dali mu názov a spoločne sme sa pustili do jeho čítania. Bolo to kreatívne, zábavné, veľa sme sa pri aktivitách a spomienkach nasmiali. Žiaci zhodnotili blokovku ako tu najlepšiu a to bolo to najviac.

          • Šiestacke stopy

          • Novembrovou témou blokového vyučovania v 6. ročníku bolo zamýšľanie sa a hľadanie stopy, ktorú každý z nás zanecháva – vo vzťahoch a priateľstvách, v iných ľuďoch, ktorí nás z menšej či väčšej vzdialenosti pozorujú, ale aj vo virtuálnom priestore. Žiaci sa pozerali nielen na seba a skúmali svoje stopy, ale na základe stôp iných sa snažili vyskladať ich obraz – kým daní ľudia sú na základe toho, čo uverejňujú online. Šiestaci písali vnútornú charakteristiku, tvorili fiktívny profil influencera na sociálnej sieti, no najmä veľa diskutovali o inšpiratívnych ľuďoch v ich životoch, o problematike digitálnej stopy, či o primeranej miere zdieľania informácii na sociálnych sieťach. V záverečnej aktivite si nastavili zrkadlo a do symbolickej vlastnej stopy nohy spísali, aké stopy za sebou vo svete zanechávajú, no aj to, aké by zanechávať chceli. Po spoločnej reflexii a diskusii, ktorú veríme, že budeme mať príležitosť viesť aj opakovane a ďalej rozvíjať, žiaci zanechali poslednú stopu dnešnej blokovky – odtlačok prsta, ktorým zhodnotili, ako sa im počas dňa pracovalo a ako boli so svojou prácou počas blokového vyučovania spokojní.

          • Týždeň v MŠ 


          • V tomto týždni sme si rozprávali o časových vzťahoch. ⏳ Vymenovali sme si dni v týždni, mesiace v roku, ročné obdobia ale aj rozdiely medzi dňom a nocou. ☀️🌑🌜Počasie nám doprialo, krásne snežilo a deti sa vyšantili. ❄️🌨️☃️
            V pondelok na Vitamínkove deti ochutnávali cviklu a prečítali si rozprávku o kráľovi Alfonzovi - príbeh s cviklou. 😋

          • Piatacka novembrová blokovka

          • Asi každého z nás zaujíma, kto boli naši predkovia, odkiaľ pochádzali, kedy sa narodili, kde žili, aké mali povolanie prípadne koľko mali detí.

            Piataci na novembrovej blokovke objavovali príbeh svojej rodiny a začali práve tým, že si každý vytvoril rodostrom svojej rodiny. Erb nie je len obyčajným symbolom, ale vyjadruje jedinečnosť a rodinné hodnoty, a preto ďalšou úlohou piatakov bolo navrhnúť rodinný erb, ktorý vystihuje a symbolizuje práve ich rodinu. Nasledujúcou zábavnou aktivitou sa snažili zistiť význam a pôvod svojho mena a niektorí zistili ozaj zaujímavé informácie. Na matematických úlohách súvisiacich s témou rodina si precvičili rímske čísla,  ale aj rysovanie kružníc. Pre šikovných, ktorí stihli všetky povinné úlohy bolo pripravené aj zadanie navyše, v rámci ktorého si ešte mohli vyrobiť darček pre svojho blízkeho, originálny kameň, ktorý si vyzdobili servítkovou technikou.

            V záverečnom hodnotení v kruhu sme zhodnotili svoju prácu a aktivitu a navzájom pozdieľali svoje zaujímavé zistenia o rodinách.

          • Advent v knižnici...

          • Advent v knižnici...vo štvrtok poobede sme sa stretli v knižnici, aby sme si porozprávali niečo o Advente, o Vianociach, o sviatkoch a tradíciách. Prečítali sme si rozprávku, ktorú sme sa následne aj pokúsili zilustrovať. Vyrobili sme si adventný veniec z papiera, ozdobili ho podľa vlastnej fantázie. Dokonca sme si aj zaspievali pesničku pre Mikuláša. Strávili sme krásne zasnežené popoludnie. Ďakujem deťom za návštevu knižnice, za tvorivú prácu.