Dnes na matematike Hejneho metóda , prostredie vláčiky.Deti majú toto prostredie veľmi obľúbené , pracujú s drevenými stavebnicami a tvoria vláčiky.Dnes sme využili aj nazbierané gaštany.
Novinky
Matematika u prváčikov
- 1
Krúžok zdravého varenia
Jablková šarlotka - krúžok zdravého varenia.
1
Matematika v MŠ
Dnes sme sa v materskej škole oboznamovali s ďalším prostredím matematiky Hejného metódou ,,Aktivita Parkety,,.
18
Kompostér v našej Zelenej škole
Do našej Zelenej školy nám pribudol takýto parádny záhradný kompostér.
Kompostéry predstavujú šikovné riešenie, ako naložiť so záhradným a kuchynským odpadom (opadaným lístím a vetvami, zhnitými zvyškami ovocia a pod.)Z nevzhľadných a zapáchajúcich zvyškov, tak ľahko vytvoríme účinné prírodné hnojivo pre našu záhradku.
Záhradný kompostér je vyrobený z recyklovateľného materiálu, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Pojme až 1400 litrov záhradného odpadu. Navyše odolá nepriaznivému počasiu.
Pevné odklápacie veko umožňuje spoľahlivé uzavretie kompostu, alebo naopak jednoduché otvorenie, ak je potrebné pridať ďalší materiál. Keď bude potreba hnojiť zasadenú vegetáciu, humus z kompostéra nám dopomôže k zdravým rastlinám a bohatej úrode.
Štvrtácke zvieratká
Dnes na VYV a PVC skúmali štvrtáci textúru povrchov a nechali sa inšpirovať Bublinou. Vytvorili a dokresľovali zvieratká.
3
OLYMPIÁDA ŠKÔLKAROV pod záštitou Žiackej školskej rady
V štvrtok, 30.9. sa uskutočnila milá OLYMPIÁDA ŠKÔLKAROV Deti súťažili napríklad v prekážkovej dráhe, skoku vo vreci či v behu s vajcom na lyžičke. Aj keď počasie neprialo, celý deň sa niesol v dobrej nálade a všetci boli spokojní. Detičky taktiež dostali diplomy a medaily za šikovné výkony!
6
September v ŠKD 🍂🍁
V školskom roku 2021/2022 navštevuje školský klub 67 detí. Vďaka šikovným rukám, fantázii, predstavivosti a kreativity detí sa priestory školského klubu premenili na pestrofarebnú paletu jesenných farieb.
4
Učíme vonku- matematika 6.A
Začali sme vytvorením „reťaze“ zo všetkých prítomných šiestakov. Meracie pásmo nám ukázalo celkom slušnú dĺžku 23 metrov a 20 cm. S jednotkami dĺžky sme už mali rôzne skúsenosti.
Aby sme pochopili rozdiel medzi jednotkami dĺžky, obsahu a objemu- robili sme rôzne aktivity. Žiaci v skupinách vytvárali, väčšinou z prírodných materiálov, metre, metre štvorcové a metre /decimetre/ kubické. Zistili sme, že do jedného metra štvorcového sa vmestí až 14 šiestakov.
10
Info k poplatkom
Vážení rodičia,
prosíme vás, aby ste platby za stravu posielali na stravovací účet a poplatky za ŠKD a MŠ na príjmový účet v Prima banke. Platby za stravu a poplatky za MŠ a ŠKD za daný mesiac budú pripočítané vždy začiatkom nasledujúceho mesiaca. Ďakujeme za pochopenie.
Matematika u druhákov
Matematika Hejného metódou v 2. ročníku. Žiaci sa zahrali na ZOO - pri novej úlohe Výstavisko.
Štvrtácka bystrina
Výtvarná výchova a pracovné vyučovanie u štvrtákov. Téma Bystrina.
8
Zmena v povinnosti nosiť rúška v ZŠ
Žiaci na základných školách nebudú musieť od pondelka 4.10.2021 nosiť rúška počas vyučovania v triedach. Vyplýva to z dnešnej vyhlášky č. 250/2011 Úradu verejného zdravotníctva.
Celé znenie vyhlášky s presným určením výnimiek nájdete:
Posledná úroda zeleniny
Posledná úroda v našich vyvýšených záhonoch. Zdravá zeleninka spracovaná a zjedená v školskej jedálni. Skutočne zdravá škola, Zelená škola
Informácia pre rodičov
Milí rodičia,
z dôvodu povinného školenia všetkých pedagogických zamestnancov školy bude dňa 05.10. 2021(utorok) vyučovanie končiť piatou vyučovacou hodinou.
ŠKD a MŠ bude v prevádzke len do 13.00 hod..
ŠJ bude v prevádzke.
Ďakujeme za pochopenie.
Vedenie školy
Voňavé vrecúška
Na hodine techniky v 6.ročníku dievčatá spolu s pani učiteľkou vyrábali "voňavé bylinkové vrecúška".Šikovné krajčírky po ušití naplnili vrecúška usušenými bylinkami - levanduľou a materinou dúškou - z našej bylinkovej špirály. Pre dievčatá to bola nová skúsenosť a aj inšpirácia ako vyrobiť "voňavý darček" pre svojich blízkych.
1
Nový školský rok – nové výzvy
Milí rodičia, s novým školským rokom sme sa v škole pustili nielen do učenia, ale postupne sa rozbiehajú aj ďalšie výchovnovzdelávacie aktivity a projekty. Jednou z nich, ktorú realizujeme v materskej škole aj na základnej škole, je osvojenie si Pravidiel spolužitia. Je to výzva, do ktorej sme zapojení my všetci – učitelia, žiaci i nepedagogickí zamestnanci. K zapojeniu sa chceme pozvať aj Vás.
Koncept Pravidiel spolužitia vychádza z publikácie Nástroje pre občianstvo a život: Pravidlá spolužitia a životné zručnosti od Sue Pearsonovej. Ako sama autorka píše, „spolupatričnosť je pocit, že niekde patríme a zažívame ho, keď sa ľudia dajú dohromady, aby pracovali na spoločnom cieli a žili podľa spoločne uznávaných noriem správania“. Ak žijeme v takomto prostredí, všetko ide akosi ľahšie.
V našej škole budeme preto dodržiavať nasledovné pravidlá:
aktívne počúvanie;
neponižovanie, nezhadzovanie, úcta;
pravdivosť;
dôveryhodnosť;
osobný najlepší výkon.
V septembri sme sa najmä na ranných komunitách „zahryzli“ do prvého pravidla a učíme sa spolu počúvať – vnímavo a aktívne. Rozprávame sa o tom, čo to pre nás znamená byť vypočutý a pochopený. V rôznych zážitkových aktivitách objavujeme silu tohoto pravidla. Žiaci druhého stupňa na hodinách výtvarnej výchovy tiež navrhovali logo, ktoré by nám toto pravidlo pripomínalo. Momentálne sa všetky návrhy zbierajú a Žiacka školská rada spomedzi nich vyberie jeden, ktorý sa stane symbolom aktívneho počúvania pre nás všetkých.
Ak sa chcete pridať k nám a vycibriť si Vaše schopnosti načúvať ľuďom vo Vašom okolí alebo aspoň povzbudiť Vaše deti v tejto snahe, budeme tomu veľmi radi. Či už sa rozhodnete pre spoločné čítanie knihy, vybehnete do lesa či na lúku a budete spoločne počúvať zvuky prírody alebo si vytvoríte priestor na nerušený rozhovor s Vašim dieťaťom, určite tým nič nepokazíte.
Veríme, že tieto jednotné pravidlá vytvoria ešte príjemnejšiu atmosféru u nás v škole a hlavne sme presvedčení, že sa učíme niečomu, čo sa každému z nás v živote zíde. Učíme sa pre život.
Ak Vás táto téma zaujala, neváhajte sa obrátiť na triednych učiteľov, ktorí Vám určite radi poskytnú ďalšie informácie, námety a tiež Vám povedia, aký pokrok už deti v jednotlivých pravidlách urobili.
Blokové vyučovanie pravek
Žiaci 6. ročníka v piatok absolvovali blokové vyučovanie z predmetov DEJ - VYV - TECH na tému Pravek. Prvá časť sa realizovala v triede, kde žiaci vyrábali z plastelínu modely moravianskej Venuše, ďalej v skupinách vytvárali postery jednotlivých štádií vývoja človeka v rámci Antropogenézy a prispeli svojou kresbou na "pomyselnú stenu jaskyne, ktorú obývali pravekí ľudia". Následne sa vyučovanie premiestnilo do blízkeho lesa. Tu si žiaci vyskúšali tvorbu mohyly, jeden zo spôsobov pohrebného rituálu v praveku, ďalej bolo ich úlohou vyrobiť praveky lovecký nástroj, ktorého funkčnosť si vyskúšali aj na dopredu vytvorenom triednom mamutovi. Poslednou úlohou bolo vytvoriť primitívne praveké obydlie.
18
Obohatenie našej školskej knižnice
Veľmi pekne ďakujeme pánovi Uškrtovi za osobné odovzdanie publikácií Novobanské špacírky, ktoré budú súčasťou našej školskej knižnice. Tejto knižke želáme veľa čitateľov.
Biela pastelka
Zajtra (24. septembra 2021) sa naša škola opäť zapojí do verejnej zbierky Biela pastelka, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Veríme, že i tento rok sa nám podarí prispieť peknou sumou a pomôcť tak nevidiacim a slabozrakým ľuďom začleniť sa do bežného života. Pomôžte nám pomáhať!
Poďakovanie
Ďakujeme veľmi pekne za knižnú výhru - Iryna Zelyk - Kto je rýchlejší. Dnes si ju už naši tretiaci začali čítať a diskutovať o pocitoch. Ďakujeme.