Milí rodičia, s novým školským rokom sme sa v škole pustili nielen do učenia, ale postupne sa rozbiehajú aj ďalšie výchovnovzdelávacie aktivity a projekty. Jednou z nich, ktorú realizujeme v materskej škole aj na základnej škole, je osvojenie si Pravidiel spolužitia. Je to výzva, do ktorej sme zapojení my všetci – učitelia, žiaci i nepedagogickí zamestnanci. K zapojeniu sa chceme pozvať aj Vás.
Koncept Pravidiel spolužitia vychádza z publikácie Nástroje pre občianstvo a život: Pravidlá spolužitia a životné zručnosti od Sue Pearsonovej. Ako sama autorka píše, „spolupatričnosť je pocit, že niekde patríme a zažívame ho, keď sa ľudia dajú dohromady, aby pracovali na spoločnom cieli a žili podľa spoločne uznávaných noriem správania“. Ak žijeme v takomto prostredí, všetko ide akosi ľahšie.
V našej škole budeme preto dodržiavať nasledovné pravidlá:
aktívne počúvanie;
neponižovanie, nezhadzovanie, úcta;
pravdivosť;
dôveryhodnosť;
osobný najlepší výkon.
V septembri sme sa najmä na ranných komunitách „zahryzli“ do prvého pravidla a učíme sa spolu počúvať – vnímavo a aktívne. Rozprávame sa o tom, čo to pre nás znamená byť vypočutý a pochopený. V rôznych zážitkových aktivitách objavujeme silu tohoto pravidla. Žiaci druhého stupňa na hodinách výtvarnej výchovy tiež navrhovali logo, ktoré by nám toto pravidlo pripomínalo. Momentálne sa všetky návrhy zbierajú a Žiacka školská rada spomedzi nich vyberie jeden, ktorý sa stane symbolom aktívneho počúvania pre nás všetkých.
Ak sa chcete pridať k nám a vycibriť si Vaše schopnosti načúvať ľuďom vo Vašom okolí alebo aspoň povzbudiť Vaše deti v tejto snahe, budeme tomu veľmi radi. Či už sa rozhodnete pre spoločné čítanie knihy, vybehnete do lesa či na lúku a budete spoločne počúvať zvuky prírody alebo si vytvoríte priestor na nerušený rozhovor s Vašim dieťaťom, určite tým nič nepokazíte.
Veríme, že tieto jednotné pravidlá vytvoria ešte príjemnejšiu atmosféru u nás v škole a hlavne sme presvedčení, že sa učíme niečomu, čo sa každému z nás v živote zíde. Učíme sa pre život.
Ak Vás táto téma zaujala, neváhajte sa obrátiť na triednych učiteľov, ktorí Vám určite radi poskytnú ďalšie informácie, námety a tiež Vám povedia, aký pokrok už deti v jednotlivých pravidlách urobili.