Školský rok sa rozbehol a je už v plnom prúde, o niečo bližšie máme polrok a ja cítim, že je čas stručne zosumarizovať naše hodiny angličtiny. Verím, že sme si so žiakmi našli spoločný cieľ- mať rád angličtinu- a myslím, že sa nám ho aj darí plniť.
Počas našich spoločných hodín nenájdete učiteľku pred tabuľou ako vysvetľuje učivo, nevidíte žiakov ako vypĺňajú nekonečné strany cvičení. Na našich hodinách žiaci nepíšu testy, pri ktorých stačí malé zaváhanie a žiak má červené more chýb a v hlave presvedčenie, že na vysvedčení už určite nebude mať 1,lebo táto písomka bola tá najdôležitejšia v polroku.
Hrozné, ale toto je častá a smutná skutočnosť, o ktorej sa veľa hovorí- stres, nechuť, hodnotenie a známkovanie chýb a toho, čo žiak nevie. My sa to spoločne so žiakmi pokúšame meniť a myslím si, že nám to ide výborne. Na našich hodinách nájdete učiteľku často sedieť v žiackej lavici, žiakovsedieť v skupinách, v triede je pozitívna a uvoľnená nálada, žiaci nemajú kŕče z testov a skúšania, neboja sa opýtať, ak ich niečo zaujíma. Musím sa priznať, že nie vždy sa mi to podarí tak, ako by som si želala. Aj ja sa učím a cítim, že som sa za poslednú dobu veľmi posunula. Snažím sa, aby naše hodiny boli zábavné a kreatívne, bez uvedomovania si toho, že sa niečo učíme. Niekedy, keď sa hodina vydarí a vidím, že sme dosiahli spoločný cieľ, pociťujem radosť z dobre odvedenej spoločnej práce. Avšak ani u nás to nie je vždy iba „ružové“J Aj počas našich hodín platia jasné pravidlá- pracuj v tichosti, pracujú všetci, keď niekto niečo nevie- opýta sa.
Ak sa niekto teraz pýta, či žiaci mávajú domáce úlohy, moja odpoveď je- „nie“. Snažím sa o to, aby doma mali pohodu, čerpali energiu, nechcem, aby trávili čas odpisovaním domácich úloh (najčastejšie odpisovaných v škole) od spolužiaka. Mojou jedinou domácou úlohou je zapamätávať si slovnú zásobu a dobrovoľne si robiť cvičenia v pracovnom zošite.
Naše hodiny vyzerajú často tak, že žiaci pracujú v zmiešaných skupinách, ich úlohou je zapojiť každého v skupine, lebo každé dieťa je v niečom výnimočné, tvoria kvízy, tajničky, hádanky, súťaže, obrazy, ich pomôcky sú tablety, slovníky, odborné knihy. Hráme sa na cestovnú kanceláriu, na hercov, modelky, na angličtine máme napríklad aj výtvarnú, geografiu, dejepis a hlavne dobrú náladu. Po celý čas je dôležitý proces, teda to, že žiaci vedia spolupracovať, pomáhať si, učiť sa jeden od druhého a výsledok práce, to je už len bonbónik na torte. A potom sa môže naozaj stať aj to, že super žiaci donesú svojej super učiteľke J domácu upečenú bábovku a na hodine sa ešte aj dobre napapajú. Aj také sú naše hodiny angličtiny.