Každý rok sa žiaci 1. stupňa zapájajú do celoslovenskej súťaže Všetkovedko. Tento školský rok sa súťaže zúčastnilo 12 žiakov. Naj Všetkovedkom školy sa stala Tímea Šurjanska z 3. ročníka. Blahoželáme
Mgr. M. Vandlíková
Každý rok sa žiaci 1. stupňa zapájajú do celoslovenskej súťaže Všetkovedko. Tento školský rok sa súťaže zúčastnilo 12 žiakov. Naj Všetkovedkom školy sa stala Tímea Šurjanska z 3. ročníka. Blahoželáme
Mgr. M. Vandlíková
Dnes sme mali s deťmi ďalšie zo stretnutí s knihou Radosti a starosti opičiaka Eda, na ktorom sme si hovorili o znechutení. Stretnutia bývajú 1x za týždeň pod vedením školskej psychologičky Mgr. Kataríny Budinskej. Cez príbehy opičiaka Eda sa deti učia spoznávať jednotlivé emócie ako radosť, smútok, hnev, previnilosť, strach, prekvapenie, zvedavosť, znechutenie. Po prečítaní príbehu deti samé hovoria, kedy sa oni tak cítili, učia sa spoznávať danú emóciu na iných, a tiež hľadajú spôsoby ako sa cítiť lepšie. V ďalších stretnutiach si budeme hovoriť ako s emóciami pracovať, budeme si hovoriť o empatii a ako fungovať vo vzťahoch s inými.
Voda alebo aqua, H2O - základná podmienka pre existenciu života na Zemi, najrozšírenejšia látka na povrchu Zeme, sa stala na tri hodiny blokového vyučovania v 7. ročníku základnou témou.
Po motivačnom videu a zoznámení sa s pravidlami skupinovej práce, žiaci spolupracovali pri plnení 8 povinných úloh:
1. Zmyslové vnímanie, pozorovanie, analýza, porovnávanie piatich rôznorodých vzoriek tekutín. Zápis formou odborného opisu.
2. Tvrdosť vody – meranie 2 vzoriek pomocou indikačných papierikov. Zápis hodnôt v tabuľke.
3. Čistenie vody – metódou usadzovania, filtrácie. Výsledok odovzdaný v kadičke s kódom skupiny.
4. Kahoot – test Voda a život, úspešnosť vygenerovaná pre piatich najlepších.
5. Ako šetriť vodu a udržať jej čistotu? Návrhy verejne reprezentované skupinami na posteroch.
6. Potraviny a voda – analýza textu, 4 úlohy na čítanie s porozumením a vedomosti z gramatiky SJL.
7. Potraviny a voda – počítame spotrebu vody na výrobu potravín. Výsledky : stĺpcový diagram, percentuálne vyjadrenie, tabuľka s výpočtami.
8. Z rôznych kútov Európy – text spracovať farebne, na slepej mape zakresliť a pomenovať najväčšie rieky, označiť štáty medzinárodnou značkou.
Žiaci pracovali ako včeličky, občas zápasili s efektívnym rozvrhnutím práce a osobným zanietením. Všetky skupiny hodnotili úlohy a pokusy za zaujímavé, prínosné. Niektorí by prijali menší počet úloh. Väčšina členov sa plnohodnotne podieľala počas bloku na spoločnom cieli – spojiť vedomosti, návyky, zručnosti z chémie, matematiky, slovenčiny, geografie, biológie a informatiky pri vzájomnom učení sa.
Blokové vyučovanie manažovali Edita Záborská a Mária Liptáková.
Dňa 7. februára sa 7 naši žiaci zúčastnili okresného kola Geografickej olympiády. V silnej konkurencii 47 žiakov z okresu sa najviac darilo žiačke 9. ročníka Tamarke Č., ktorá skončila na 2. mieste, a tak druhýkrát postúpila do krajského kola v B. Bystrici. Úspešnými riešiteľmi boli ešte Timko K. zo 7. ročníka a Monika R. z 8. ročníka. Ďalej našu školu reprezentovali šiestak Lukáš V. a traja piataci: Riško M., Danko K. a Marek K.
V pondelok 11.februára -prvé blokové vyučovanie v tomto ročníku. Téma bola ZDRAVIE a výučba spájala biológiu a angličtinu. Žiaci sa naučili základy zdravej výživy, ako sa lepšie starať o svoj chrup, mali možnosť vytvoriť si vlastnú potravinovú pyramídu. Žiakom sa blokové vyučovanie veľmi páčilo a každý žiak si odniesol nielen nové poznatky, ale aj dobrý pocit.
V dňoch 4.2. – 8.2. sa 36 žiakov našej školy zúčastnilo lyžiarskeho výcviku v rezorte Salamandra. Do rezortu sme denne dochádzali. Každé ráno nás čakal príjemný personál a inštruktori, ktorí sa starali o zdokonaľovanie lyžiarskeho majstrovstva našich žiakov. Deň začínal pravidelnou rozcvičkou, po ktorej sa obuli lyže a išlo sa na svah. Lyžovali sme s malou prestávkou do 12.30 hod. a deň sme končili chutným obedom. Deti si lyžovačku užívali, o čom svedčili ich spokojné, aj keď unavené tváre. Každým dňom bolo naše lyžovanie lepšie, dokonalejšie a čím ďalej, tým viac nám lyžovačka chutila. Posledný deň náš lyžiarsky vyvrcholil pretekom, kde si všetci zmerali svoje sily v skupinách, ako boli zadelení. Každý predviedol to, čo sa za týždeň naučil.
Na záver by som chcel vyjadriť potešenie, že sme nemali ani jeden úraz a poďakovať všetkým zúčastneným za vydarený priebeh lyžiarskeho výcviku.
Do galérie Lyžiarsky výcvik našich žiakov boli pridané fotografie.
Veľké poďakovanie OZ ĽUDIA ĽUĎOM za finančný príspevok 200 eur, ktorý bol vyzbieraný na prednáške o poskytnutí prvej pomoci. Zakúpili sme tri veľké lekárničky. Jedna sa umiestni v základnej škole, druhá v materskej škole a tretia v telocvični. ĎAKUJEME🧡
Tak aj prváci sa dočkali prvej celodennej blokovky. Žiaci zažili hodiny čítania, písania, matematiky a výtvarnej výchovy pod názvom Fašiangy. Na úvod si zopakovali čo fašiangy sú. Všetky povinné aj nepovinné úlohy sa týkali práve tohto obdobia. Žiaci pracovali samostatne a vo dvojiciach a poradie úloh si zvolili ako chceli. Kedykoľvek si mohli oddýchnuť, najesť sa alebo ísť na WC. Popri práci si pochutili na fánkach, ktoré napiekla Oliho mamina, za čo jej patrí veľká vďaka. Prvákom sa najlepšie pracovalo vo dvojiciach a najviac ich bavila Veselá matematika a Fašiangový šašo. Blokové vyučovanie sa prvákom veľmi páčilo a tešia sa už na ďalšie.
V. Jenejová
Naša škola je jedna zo škôl, ktorá je v tomto školskom roku zapojená do projektu Učiace sa školy v module Organizácia vyučovania. V rámci tohto modulu na našej škole prebieha rovesnícke a blokové vyučovanie minimálne raz do mesiaca v rôznych ročníkoch. Blokové vyučovanie v sebe zahŕňa spájanie všetkých vyučovacích predmetov. Pri rovesníckom vyučovaní sa žiaci učia navzájom. Našim zámerom je prostredníctvom takýchto foriem organizácie vyučovania docieliť, aby vyučovanie bolo zaujímavejšie a aby žiaci chodili do školy radi. Každá škola zapojená do tohto projektu má prideleného svojho mentora. V rámci tohto projektu sme na našej škole zriadili Tím pre rozvoj školy, ktorý sa stretáva každý tretí týždeň. Prostredníctvom finančných prostriedkov, ktoré sme získali v tomto projekte sme zakúpili dve flipchartové tabule, flipchatrové papiere, fixky, hubky, magnetky a podložky na písanie pre činnosť Tímu pre rozvoj školy. Sme veľmi radi, že s podporou tohto projektu vznikol na škole Tím pre jej rozvoj, ktorého úlohou je rozvíjať našu školu v rôznych oblastiach. Jeho prvoradou úlohou je nastaviť zmenu organizácie vyučovania, z tradičného vyučovania postupne prejsť na blokové a rovesnícke vyučovanie. S podporou Komenského inštitútu.
Prvú februárovú sobotu sa v našej škole konal rodičovský ples. Do nádherne vyzdobenej školskej jedálne sa začali schádzať hostia. Ples otvorila moderátorka A. Gregorová a slávnostným prípitkom p. riaditeľka PaedDr. PetraBelanová a všetkým popriali príjemnú zábavu. Kultúrny program otvorili novobanské mažoretky z CVČ potom zatancovali spoločenské tance naši žiaci M. Švaral, A. Suchý so svojimi partnerkami. Do programu prijal pozvanie aj náš bývalý žiak T. Hrnčiar. H. Mániková zaspievala prekrásnu pieseň a R. Lenčová zarecitovala básne z vlastnej tvorby. Po výbornej večeri ešte vystúpil folklórny súbor HÁJ. Po programe bola veselá zábava a losovanie tomboly. Chcem poďakovať všetkým, ktorí pomohli s prípravou rodičovského plesu aj sponzorom. Všetci sa už tešíme na ples v roku 2020.
R. Pastvová
Už tradične v rámci hodín geografie si žiaci 5. ročníka doma pripravili
modely sopiek. Nasledoval pokus, pričom zmiešali sódu bikarbónu,
potravinárske farbivo, saponát, horúcu vodu a ocot, čo vyvolalo výbuch.
Výbuchy sopiek predviedli na školskom dvore Materskej školy malým
škôlkárom, ktorí sa tešili z červenej, žltej, zelenej aj modrej lávy.
Do galérie Piatacké sopky boli pridané fotografie.
Obecný úrad Rudno nad Hronom sponzorsky venoval pre ZŠ s MŠ Brehy kôš na separovaný odpad. V dnešnej dobe je veľmi dôležité naučiť žiakov separovať odpad, vytvoriť u nich návyk aj takto chrániť životné prostredie a pozdvihnúť ich environmentálne povedomie. Chceme sa touto cestou poďakovať.
Do galérie Nový kôš na separovanie odpadu boli pridané fotografie.
Úspech mladej poetky Romanky Lenčovej
v celoslovenskej súťaži Tak píšem ja nás veľmi potešil. Ambície a originalita boli ocenené
zlatým pásmom. Žiačka 8. ročníka je talentovaná v literárnej tvorbe, nielen poetickej, získava ocenenia v rôznych tematických oblastiach už od piateho ročníka. Je jednou z výborných recitátoriek i konferencierok našich školských kultúrnych programov.
Srdečne blahoželáme a veríme, že sa jej splní sen a raz vydá svoju tvorbu knižne.
Mgr. Mária Liptáková
Spomienky vracajú radosť aj smútok
Snívam.V noci nemôžem spať.
Som ticho a toľko chcem povedať...
V spomienkach tmavej noci
smútok sa so mnou zahráva.
Nie všetko v živote je ružová záhrada.
Často chceme aj nemožné.
Držať sa s láskou vášnivej spomienky,
krásnych chvíľ a vecí v nich srdcu milých.
Kúsok seba vraciam v čase.
Kúsok seba s tebou v čase.
Seba – keď som sama sebou.
Čierny mrak mi dušu halí.
Slané kvapky líce do rosy balí.
Jasná žiara modrých očí
rozsvieti smútok na mojej tvári.
Čas belasých spomienok
nech sprevádza môj nový deň.
Radostné chvíle s tebou zažiť chcem.
Slovenčina moja
Niet krajšieho slova, slovenčina moja.
Si ľúbezná a nežná, všade počuť tvoj hlas.
Na krídlach piesne letíš dlhý, dlhý čas.
Mäkká ako čerstvý chlieb
čo každému z nás chutí.
Ťažká ako tvrdá práca,
modelovaná mozoľmi ľudí.
Vľúdne slovo, rozvitá veta
nádherne mi znie.
Nejednému cudzincovi
vtipne jazyk popletie.
Ja sa pýtam,
čo ľúbim viac:
písmo, reč, spevnosť,
či nádherné slová,
či obsahu bohatosť,
či slovesnosti múdrosť?
V hĺbke srdca znie mi pieseň tvoja,
ty krásna slovenčina moja.
Do galérie Úspech mladej poetky Romanky Lenčovej boli pridané fotografie.
tvrdí mladá dáma, poetka, autorka cestopisov a poviedok, Juliana Pallerová. Pozvali sme ju na besedu so žiakmi druhého stupňa, ktorí by sa jej chceli podobať v literárnych úspechoch.
„Som napoly Brežianka a napoly Bančianka . Môj hendikep s názvom Detská mozgová obrna ma pred rokmi zavial sem. Nebolo jednoduché nájsť školu, kde by v roku 1996 zobrali žiaka nielen s DMO, ale aj s ťažkou dyzartriou. Voľba padla na túto maličkú školu, ktorá sa podujala na odvážny krok - integrovať žiačku so zdravotným znevýhodnením, čo si aj po toľkých rokoch zaslúži obrovský potlesk. Avšak začleniť sa plnohodnotne do vyučovania nešlo vždy ako po masle. Možno aj preto, že som tieto chodby nenavštevovala každý jeden deň, ale iba raz za dva týždne, kedy som chodila na preskúšanie. V Brehoch som strávila sedem krásnych rokov a ako žiačka s IVP som do školy časom chodila dvakrát do týždňa. Veľmi rada spomínam nielen na hodiny chémie, zemepisu, či dejepisu, ale aj na družinu a hlavne na novinársky krúžok pod vedením pani učiteľky Liptákovej. S partiou deciek –redaktorov sme tam zažívali kopec zábavy. J Práve tu sa rodili moje literárne začiatky. Celé to začalo veršovačkami na rôzne témy, rodinné oslavy – narodeniny, meniny. Do „vážnejšej“ poézie sa to prehuplo trošku neskôr a verte či nie z veľkej časti za to mohol aj náš školský časopis, ktorý v tom čase naša stará dobrá škola vydávala. J Volal sa ODápoZet.
Som absolventkou gymnázia na Mokrohájskej, Univerzity Konštantína Filozofa, kde som v roku 2014 promovala na FF v odbore Slovenský jazyk a literatúra. V roku 2009 sa mi podarilo vydať zbierku básní. Časom som však presedlala z poézie na prózu a dnes sa prevažne venujem snahe zdokonaliť sa v písaní románu a cestopisov. Mojou inšpiráciou je turistika.“
Juliana odpovedala žiakom formou prezentácie na množstvo zvedavých otázok. Prezentácie sa striedali s čítaním poézie a úryvkov cestopisov. Nielen literárne úspechy Juliany Pallerovej a jej nasledovníkov v ZŠ s MŠ Brehy, školský život predchádzajúcej generácie našich žiakov, ale i jej osobný postoj k životu a realite bol pretavený do veršov :
„Duša človeka ubolene šťastná,
poskladaná z úlomkov,
úlomkov minulosti, prítomnosti a budúcnosti,
úlomkov sna i skutočnosti....“
Ďakujeme Juliane i jej maminke za skvelý zážitok, motiváciu a odkaz pre našich žiakov. Mgr. Mária Liptáková
Do galérie „S úsmevom je život krajší...“ boli pridané fotografie.
Zveľaďovaním, prácou na sebe sa možno dopracovať ku obdivuhodnej kvalite. Naša škola sa teší úspešnému zdokonaľovaniu nadania svojich žiakov jak v literárnej oblasti, tak vo výtvarnej tvorbe.
Timea Kabinová, ôsmačka, sa viac ako tri roky pasovala s túžbou výtvarne sa vyjadrovať. Podporovali sme ju na ceste za svojím snom, povzbudzovali a utvrdzovali v hodnote a estetike jej výtvarných prvotín. Práce ceruzou, pastelkami, vodovkami vystriedali tempery a konečne pod odborným vedením pedagógov ZUŠ v Novej Bani umelecky rastie. Obrazy na plátnach sprítomňujú krásy prírody, kvetov, ale i koní, ktoré Timka tak obdivuje. Na besede svojim spolužiakom priblížila ako, kedy, kde objavila svoj talent. Priznala počiatočné pochybnosti o svojom dare, ale nevzdala sa a to ju najviac posúva dopredu.
Blahoželáme!
Lucia Volentierová je žiačkou 7. ročníka. Nielen prekrásne spieva, ale vo voľnom čase vyjadruje svoje pocity maľovaním. Tematika prírody, ale i abstrakcia a momentálny pocit sú jej inšpiráciou.
Blahoželáme!
Pozývame Vás na výstavku výtvarných prác našich žiačok do priestorov Školskej knižnice !
Mgr. Mária Liptáková
Do galérie Nadanie je dar boli pridané fotografie.
Powered by aSc EduPage