Celodenná blokovka na tému voda. Voda ich sprevázala na všetkých predmetoch, učili sa, tvorili básne, plnili množstvo zaujimavých úloh, skladali puzzle a súťažili👍👍👍tešia sa už na ďalšiu blokovku😍
Novinky
Svetový deň vody u štvrtákov💧💦☔️🌊
- 52
TRŠ 👍
Tím pre rozvoj skoly sme dnes zahájili teambuildingovou aktivitou😂👍
1
Kritické myslenie na prírodovede u štvrtákov
Preberáme živočíchy, tak sme sa zamysleli nad jedným tvrdením o mäse. Rozdelili sme sa do dvoch skupín. Úlohou jednej skupiny bolo vyhľadávať informácie prečo je mäso zdravé a úlohou druhej skupiny prečo nie. Informácie sme mali z internetu, encyklopédií. Museli sme si ich overovavať z viacerých zdrojov. Na konci aktivity si skupiny odprezentovali svoje zistenia a dozvedeli sa aj veľa nových informácií. Zvládli to perfektne😊
9
Marec mesiac knihy📚📖📘
Marec je mesiac, ktorý nielen prináša jar, ale je aj mesiacom knihy. Naša školská knižnica bola vyťažená naplno a vystriedali sa v nej ročníky prvého aj druhého stupňa. Každá trieda mala určenú hodinu, počas ktorej robila zaujímavé aktivity.
Žiaci prvého stupňa počúvali rozprávku, kreslili, hrali pantomímu, kvíz, spájali rýmy, spájali názvy kníh, vymýšľali krátke príbehy, hľadali v knihách vybrané slová, hľadali knihy podľa nápovede, prezentovali svoju obľúbenú knihu.
Žiaci druhého stupňa robili osemsmerovky, skladačky, kvíz, hrali pantomímu slovenských rozprávok, Kahoot kvíz a mnoho iných. Žiakom sa tieto aktivity veľmi páčili a my sa tešíme, že sme pre spolužiakov pripravili zaujímavé a prínosné momenty strávene v školskej knižnici. Naša vďaka patrí školskému parlamentu.👍
4
Blokovka v 9.ročníku- Kniha
Keďže je marec mesiac knihy, tak sme urobili pre 9.ročník blokovú výučbu práve na tému kniha. Žiaci pracovali naozaj veľmi aktívne a boli kreatívni, vytvorili niekoľko zaujímavých kníh. Spojili sme predmety anglický jazyk a techniku.
Kritické myslenie v 9. ročníku
Aj v tomto ročníku sa snažíme rozvíjať u žiakov kritické myslenie. Tentokrát to bolo na hodinách angličtiny počas ktorých žiaci odhaľovali akým spôsobom je využívaná manipulácia v reklamách. Následne tvorili svoje vlastné reklamy.
Ponožková výzva
Ponožková výzva...21. marec Svetový deň Downovho syndrómu...Byť odlišný je normálne...🧦🧦🧦
2
Aktivity školského parlamentu- prevencia šikany
Náš projekt so školským parlamentom k téme prevencia šikany sa pomaly blíži ku koncu. Tento mesiac sme stihli niekoľko aktivít, medzi ktoré patrili aj aktivity Zraňujúce slová a Mapa pomoci. Počas týchto aktivít žiaci odhalili silu slov a urobili si brainstorming toho, kde všade môžu vyhľadať pomoc. Ďakujem školskému parlamentu za super odvedenú niekoľkomesačnú prácu. Verím, že naše aktivity padnú na „úrodnú pôdu“. Komenského inštitút
Peniaze – blokové vyučovanie s aplikáciou finančnej gramotnosti
„Kto nemá peniaze, je chudobný,
kto nemá priateľa, je ešte chudobnejší,
kto nemá srdce je najchudobnejší.“
Bolo motto blokového vyučovania žiakov 5. ročníka na tému PENIAZE.
Počas 5 vyučovacích hodín riešili žiaci v 4 skupinách 12 rôznych aktivít. Pomocou videa si každý overil, či má pravú, nefalšovanú 10€ bankovku. Nakúpili si „stavebný materiál“ – kocky, z ktorých postavili svoju banku, stavbu museli zakódovať a urobiť nárys a bokorys ako skutoční architekti. Vážili mince, merali rozmery bankoviek a z týchto údajov počítali rôzne úlohy. Skúmali staré mince, ich vek a pôvod. Na mape zakresľovali štáty EU a rôzne meny, ktoré sa v nich používajú. V zmenárni premieňali eurá na jednotlivé meny iných krajín. Robili veľkonočný nákup u nás i v Česku a porovnávali, kde je to výhodnejšie. Tiež museli spočítať mešec plný mincí, vymyslieť cinquain báseň.
Počas „búrky mozgov“ vymýšľali - na čo potrebujeme peniaze a ako sa k ním vieme dostať. Každý si vyrobil aj svoju vlastnú mincu a blokovku sme ukončili známym kvízom Kahoot s množstvom zaujímavých otázok, kde si mohli žiaci preveriť svoje vedomosti o financiách.
Väčšina žiakov sa plnohodnotne podieľala počas bloku na spoločnom cieli – spojiť vedomosti, návyky, zručnosti z matematiky, dejepisu, geografie, informatiky, literatúry, techniky a výtvarnej výchovy pri vzájomnom učení sa.
Blokové vyučovanie manažovali Edita Záborská a Ján Kováčik.
Do galérie Peniaze – blokové vyučovanie s aplikáciou finančnej gramotnosti boli pridané fotografie.
18
Naša blokovka v teréne
Na podnet našej pani učiteľky náboženstva sme sa my, žiaci 7.a 8 ročníka, vybrali do Žiaru nad Hronom. V MsKC prebieha výstava „Biblia na cestách“. Bolo to veľmi pekné a podnetné. Videli sme nielen veľmi staré Biblie, ale aj úplne maličkú Bibliu, či Bibliu v akváriu, Biblie písané v hebrejčine, sýrštine, japončine, či napísanú Braillovým písmom. Veľmi nás zaujala veľká slovenská Biblia s úžasnými maľbami od Salvadora Dalího. V súťaži sme vyhrali pekné knihy. Každý z nás si domov mohol zobrať mnoho zaujímavých brožúrok. Okrem tejto výstavy sme navštívili pamätnú izbu Štefana Moysesa, kde sme zistili, že to nebol len veľký biskup, ale aj zakladateľ Matice Slovenskej , jej prvý predseda, ale aj človek s veľkým Č, ktorý sa vo svojej diecéze staral aj o toho najbiednejšieho človeka. V tomto roku uplynie od jeho smrti práve 150 rokov. Ďalšou našou zastávkou bolo archeologické múzeum, ktoré nám odkrylo poklady aj nami obývanej oblasti Horného Tekova. Keďže máme medzi nami spolužiačky výtvarne nadané, pre inšpiráciu sme si zašli aj do Galérie Júliusa Považana, svetoznámeho predstaviteľa insitného umenia. Takto sme strávili 19.marec mimo našej školy, nielen na hodine náboženstva, ale užili sme si slovenský jazyk ,dejepis či výtvarnú výchovu. Bolo to super.
Do galérie Naša blokovka v teréne boli pridané fotografie.
39
Pozvánka na DOD
Recitácia
Dnes znelo v našej škole z každého kúta umelecké slovo
ústami žiakov 2. stupňa. Vybrané básne i príbehy sprostredkovalo svojim poslucháčom v triednych kolách 53 recitátorov. V školskom kole sa predstavili reprezentanti jednotlivých ročníkov. Bolo ich 14. Porota, zložená zo skúsených recitátoriek, radila nesmelým začínajúcim, chválila výkony, na záver odmenila víťazov diplomami. V 2. i 3. kategórii prevládala poézia. Je zjavné, že v dnešnej rýchlej dobe majú žiaci k nej bližšie ako k próze.
Mgr. M. Liptáková odovzdala diplomy 12 recitátorom. Šikovná asistentka Rebeka zabezpečila fotky. Záverečný potlesk zaznel pre všetkých našich umelecky cítiacich žiakov.
Poézia v živote je čarovná...
Blahoželáme !
3
On-line katalóg školskej knižnice
Milí žiaci a rodičia, od dnes je na našej stránke v záložke Školská knižnica dostupný online katalóg kníh z našej školskej knižnice.
2% z dane
Vážení rodičia a priatelia školy, pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane.
Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!
Finančné prostriedky budú použité na:
- skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole
- skvalitnenie vybavenia školy
Ďakujeme!
Potrebné tlačivá:
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ
Naša vynovená chodba
Naši žiaci sa majú po prázdninách do školy(okrem učenia)na čo tešiť😍
Tím pre rozvoj školy
Ďalšie stretnutie Tímu pre rozvoj školy, na ktorom sme si prešli niektoré ciele našej školy, ujednotili si, akými spôsobmi a akým prístupom sa k nim postupne môžeme dopracovať, oboznámili sa s rôznymi aktivitami pre rozvoj kritického myslenia u našich žiakov, niektoré sme si aj na sebe vyskúšali a dobre sme sa pri tom nasmiali😄tešíme na ďalšie stretnutie TRŠ😉
Tréning kritického myslenia
V dňoch 25. až 27. februára sme vďaka podpore Komenského inštitútu a British Council absolvovali Tréning kritického myslenia v Zaježovej. Počas troch dní nás tréningom sprevádzali lektori Zuzka Labašová a Ondrej Gažovič. Sme vďačné za ich profesionálny, ale priateľský prístup, ktorým naplnili naše očakávania. Veríme, že nadobudnuté skúsenosti a vedomosti v oblasti globálneho vzdelávania a kritického myslenia odovzdáme našim kolegom a žiakom.Ďakujeme 🙂
Dadaistické básne žiakov 6. a 9. ročníka
1+2 = praktické vyučovanie dynamického opisu
Súčasťou nášho včerajšieho vyučovania SJL boli praktické úlohy. Po ozname, že sa blíži jar, prázdniny, sme prešli na folklórne tradície s ňou spojené: fašiangy, turíce, pochovávanie basy,...šišky...mňam! A bolo rozhodnuté.
Na 1. VH sme spolupracovali v troch skupinách. Časový rozvrh manažovala p. uč. M. Liptáková.
1. Vyhľadajte si recept na mimoriadne chutné nekysnuté tvarohové šišky.
2. Vypíšte si do pracovného listu pozorne všetky ingrediencie - Plagát
3. Z letáka (COOP, Tesco, CBA) priraďte k tovaru cenu. Zistite sumu za zvolený tovar. 4. Porovnajte ceny vzájomne a rozhodnite, v ktorom obchode urobíte najvýhodnejší nákup.
5. Sledujte video - postup prípravy šišiek, spíšte dôležité pravidlá BOZP - Plagát
Dvojhodinovka v nasledujúci deň začala prípravou cesta z najvýhodnejšie nakúpených ingrediencií. Viacerí chalani prezradili, že by chceli byť kuchármi. Darilo sa im pekne rozgúľať cesto. Striedali sme sa pri spracúvaní, gúľaní cesta, vykrajovaní, pražení, zdobení lekvárom i cukrovaní 46 ks šišiek. Kým sme upratali kuchynku, vychladli. Počas degustácie šišiek sme navrhovali možnosti úspory peňazí pri nákupe potravín. Odhaľovali sme zámery reklamy a rôznych marketingových ťahov. Na záver sme si napísali opis pracovného postupu prípravy šišiek z vlastných skúseností.
Fotodokumentáciu zabezpečila p. asistentka Lydka Jányiová.
Bolo to super. Dostali sme výborné hodnotenie nielen známkou, ale i pochvalu za spoluprácu v kolektíve pri plnení úloh a dodržiavanie pravidiel. Šišky sa vydarili, urobili sme si sladké očko u našej matematikárky a ponúkli sme i pani zástupkyňu. ... Keby sme jednu boli predali len za 30 centov... to by sme za 46 mali pekný zisk...
Finančne gramotnejší kuchári zo šťastnej SEDMY
Do galérie 1+2 = praktické vyučovanie dynamického opisu boli pridané fotografie.
19