SVET VČIEL…
Po stopách tohto neuveriteľne užitočného hmyzu sa vydali žiaci 6. ročníka. Cestu k vytýčenému cieľu (Včelnica - Záhrb) si skrátili pomenovávaním okolitých pohorí, pripomenuli si aj prácu s kompasom. Mesto Nová Baňa nás privítala erbom, jeho význam sme spoznali pomocou pracovného listu. V cieli nám včelár p. Píš porozprával a poukazoval základné včelie náradie, oboznámil nás so stavbou včelieho úľa. Najväčším zážitkom bolo vidieť pomocou lupy včelieho parazita - klieštika. Našu exkurziu včelína sme ukončili ochutnávkou medu. Cestou naspäť sme zbierali,pomenovávali a priraďovali opadané listy k stromom. Zo zozbieraných listov sme následne vyrobili leporelo. Z naučených nových poznatkov o včelách sa žiakom podarilo vytvoriť aj krátke umelecké diela vo forme 4 - veršovej básne. V záverečnej reflexii všetci vyjadrili spokojnosť s takouto formou blokovky.
True Štúr
Naši ôsmaci si na blokovke posvietili na generáciu štúrovských básnikov. Blokové vyučovanie začali pozeraním filmu o živote Ľudovíta Štúra a o uzákonení spisovnej slovenčiny, ku ktorému mali pripravený pracovný list s otázkami. Pokračovali tvorbou lapbooku, kde bolo ich úlohou zhrnúť základné informácie o životoch, tvorbe a pôsobení Sama Chalupku, Andreja Sládkoviča, Jána Bottu a Janka Kráľa. Ďalej vo dvojiciach vytvorili naozaj originálne a zaujímavé instagramové profily Ľudovíta Štúra. Na záver preložili vymyslené básne do štúrovčiny a poskladali puzzl e, v ktorom mali odhaliť konkrétneho autora a vyhľadať o ňom čo najviac zaujímavostí.
Blokovka u deviatakov
Deviataci sa na blokovke s názvom "Čím byť či nebyť" venovali téme povolaní a zručností a vyskúšali si aj návrh firmy a jej smerovania. Takto sa o blokovke vyjadrili samotní žiaci:
- Táto blokovka je veľmi zaujímavá, ale náročná. Veľmi pekne pripravená - málo, ale dosť náročných úloh. Na pondelok je toto prudký začiatok na naštartovanie našich hláv po víkende.
Odchádzam-blokovka v 7.ročníku
Siedmaci dnes mali blokovku s témou ODCHÁDZAM. Zamerali sme sa na tému migrácie, jej výskyt v minulosti, na Slovensku aj v zahraničí prostredníctvom výpočtov trás migrujúcich ľudí.
Spoločne hľadali východisko na riešenie zložitej životnej situácie rodiny, ktorá musela opustiť domov. Zistili aký je rozdiel medzi migrantom a utečencom.
SVETOVÝ DEŇ POŠTY....
Dnešná bloková výučba v 5.A triede prebehla na tému Pošta. Aktivity boli rôznorodé, prepájali sme veľa vyučovacích predmetov. Rysovali sme obálky (matematika), vypisovali pohľadnicu (slovenský jazyk), dotvárali podľa vlastnej fantázie (výtvarná výchova), písali adresu (geografia), boli sme sa vyblázniť v telocvični (telesná výchova) a pracovali s tabletmi (informatika). Blokovka dopadla na výbornú, tešíme sa na ďalšiu.
Pravek v 6. ročníku
V októbri sme si v rámci témy Pravek so šiestakmi ozvláštnili niektoré hodiny zážitkovými spôsobmi výučby. Pri téme neolitickej revolúcie, kedy došlo k zmene správania človeka z lovca na roľníka, si žiaci v skupinách posadili vlastné sadenice a ich úlohou bola následná starostlivosť o svoj kvetináč :D
Workshop Rozhodovanie
12. októbra absolvovali žiaci 8.A workshop vedený lektormi Post Bellum. Workshop s názvom Rozhodovanie predstavuje tému migrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí približuje dilemy, ktorým ľudia v tom čase čelili. Žiaci prežili postupnú premenu spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Workshop im priblížil, ako sa vplyvom dobových reálií a politických podmienok mení život mladého dievčaťa Evy. Eva je mladá Židovka. Jej život ovplyvňuje obdobie, kedy sa s mnohými ďalšími ľuďmi necítia bezpečne vo svojej vlasti. Eva je prinútená postaviť sa zoči voči zásadnému životnému rozhodnutiu opustiť svoj domov. Workshop v dobových reáliách demonštruje princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, ale i vzostup antisemitizmu, neznášanlivosti a xenofóbie v
Úroda z fóliovníka
Dnes sme koštovali melónik od Tomáška L., ktorý sme zasadili do nášho fóliovníka ešte ako tretiaci.Bol vynikajúci, sladučký, chutnučký. Ešte nám rastú dva, uvidíme,či stihnú dorásť, kým udrú silnejšie mrazy.
Vytrhali sme aj poslednú reďkovku, špenátik.
Koštovali sme aj prvú papriku z fóliovníka.
Farebná jeseň v ŠKD
Témou príležitostnej, hromadnej aktivity celého školského klubu bolo priateľstvo a vzájomná pomoc.
Obsahom aktivít je farebná jeseň, vnímať a poznať zmeny ročného obdobia. Zámerom aktivít bolo viesť deti k vzájomnej spolupráci a zodpovednosti všetkých členov tímu na splnenie stanovených úloh.
1. Aktivita- stromová krížovka
Týždeň v MŠ
Týždeň sme začali vitaminkovom, deti ochutnali hrušku, vymaľovali a dotvorili obrázok.
Pokračovali sme témou deduško a babička. S deťmi sme si vysvetlili dôležitosť úcty k starším, vytvorili obraz starých rodičov. Naplno sme využili aj prírodniny (šišky, žalude, gaštany, šípky), ktoré sme dostali od našej Sofky, ktorá ich nazbierala so svojou starkou. Deti vyskúšali aj kresliť na gaštany a taktiež si vyskúšali aj kúpeľ v gaštanoch.
Jesenná blokovka u štvrtákov
V prvom rade veľké poďakovanie za prírodný materiál, ktorého sme mali naaaozaj stráaaaaašne veľa, ste úžasní.
Naši šikovníci zvládli úlohy ľavou -zadnou.
Hľadali FAREBNÉ LISTY, ktoré ukrývali slová s i,í/y,ý, Aktivita FUJAVICA rozfúkala obrázky a žiaci ich museli poskladať, vyfarbiť a nalepiť naspäť na obálku.V ďalšej aktivite sa vybrali za pomoci kompasu/buzoly na JESENNÚ PRECHÁDZKU, na konci ktorej, si nacvičili krátky tanček na pieseň Jabĺčko od Kristíny.
Jesenná blokovka u tretiakov.🍁🍂🌰
Dnešná blokovka bola venovaná Mesiacu úcty k starším. Žiaci vypracovávali úlohy o babke a dedkovi . Najlepším prekvapením pre žiakov bola návšteva babičiek v krojoch z Hronky. Deti im zarecitovali básničky a urobili s nimi rozhovor.Potom sme spoločne pripravovali zdravé pomazánky a všetci sme si pochutnali. Deti navzájom spolupracovali, pomáhali si. Na záver krásne zhodnotili svoju prácu . Ďakujeme rodičom za koláčiky a žienkam za pomoc.
JESEŇ blokovo u druhákov
JESEŇ
bola téma prvého blokového vyučovania v tomto školskom roku u druhákov. Deti vypracovávali štyri povinné, tri nepovinné a jednu bonusovú úlohu. Najviac ich bavilo Pavúčie počítanie a Bláznivé vety. Zaujímavá bola bonusová úloha, kde hľadali v bludisku ovocie. Názvy ovocia potom triedili do skupín na malvice, kôstkovice a bobule. To bolo pre druhákov nové, ale zvládli to výborne.
Blokovka v 1.B
Dnešné naše prvé blokové vyučovanie dopadlo na jednotku. Deti boli skvelé. Veľmi pekne ďakujeme rodičom za skvelé, chutné občerstvenie.
21
Prvé blokové vyučovanie v 1.A
Prvé blokové vyučovanie u prvákov bolo na tému JABLKO. Žiaci si precvičovali grafomotoriku, jemnú motoriku, počítali jabĺčka, zavárali ich. Dozvedeli sme sa veľa informácií o jablkách, ich odrodách a rôznych výrobkoch z nich. Zoznamovali sme sa s pravidlami blokovky a aj s prácou počas nej. Učili sme sa spolupracovať vo dvojiciach, ale aj skupinách. Na záver sme si pomocou emočných smajlíkov porozprávali o našich pocitoch z blokovky a zhodnotili sme si ako sa nám práca darila. Ďakujeme rodičom, že sme si počas práce mohli pochutnávať na jabĺčkach, koláčikoch a zaváraninách.
Návšteva knižnice vo Zvolene
V pondelok, 16.10., sme sa triedy 6.A a 8.A spoločne vybrali do Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Hneď po príchode nás čakala pani knihovníčka, ktorá mala pre nás pripravenú prezentáciu na tému Andersenove bludy. Ozrejmila žiakom tému umelej inteligencie a hoaxov prostredníctvom najznámejšieho rozprávkara. Predstavila nám programy ako Bard a Chatgpt. Žiaci sa aktívne zapájali do rozhovoru, komunikovali nielen s pani knihovníčkou, ale i so samotným programom. Podujatie sa nám veľmi páčilo a veríme, že ho absolvujeme aj s inými triedami. Mgr.Balážová, Mgr.Trusková
Potulky prírodou
V sobotu sme zahájili našu činnosť pri spoznávaní prírodných krás nášho regiónu. Našou prvou zastávkou bola obec Malá Lehota - Jazvinská jaskyňa. Informácie o nej a aj samotnú prehliadku jaskyne nám sprostredkoval p. starosta Dušan Pacalaj. Pri bádaní podzemia s čelovkami alebo lampášikmi sme natrafili aj na zákonom chráneného podkovára krpatého, ktorý tu prezimováva. Okolitá príroda nám ponúkla aj nádherný pohľad na stádo utekajúcich laní sprevádzané ručaním jeleňa. Cestou ku Včelnici “Cesta medu” na lúke z trávy vykúkali klobúčiky bedli vysokej. Pri včelnici nás čakal majiteľ Juraj Sestrienka, ktorý pri svojom výklade zapájal aj žiakov. Veľkým zážitkom pre nich bol krátky pobyt v Apidomčeku, ktorý slúži na apiterapiu. Následne naša cesta pokračovala ku Andezitovému kamennému moru, kde nás zaujal samotný tvar kameňa vo forme šesťuholníka. Unavení a spokojní sme sa vrátili domov.
TECHNICKÁ OLYMPIÁDA
Dňa 11.10.2023 sa uskutočnilo školské kolo technickej olympiády
- v kategórii A (8. a 9. ročník):
zúčastnilo sa 6 žiakov (9.A), 1 žiačka (8.A)
z toho úspešní riešitelia: Matúš Maslan (9.A) – postupuje do okresného škola
Filip Kasan (9.A) – postupuje do okresného kola
Na telesnej netradične...
Keďže veľa prváčikov prišlo do školy po chorobe a nemohli sme ešte cvičiť, urobili sme si netradičnú dvojhodinovku telesnej výchovy.
Najskôr sme sa rozprávali o zdravých a nezdravých potravinách a ich vplyve na naše zdravie. Žiaci sami zhodnotili, či majú zdravú alebo nezdravú desiatu. Mnohí z nich nosia pravidelne do školy ovocie a zeleninku. Potom sme debatili o význame pohybu pre naše zdravie, ako sa cítime po cvičení a prečo je dôležité cvičiť pravidelne. Poslednou témou boli základné pravidlá pri športovaní, ktoré treba dodržiavať, aby nedošlo k úrazu alebo poškodeniu nášho zdravia. Diskutovali sme o zásadách správania Fair Play s cieľom šíriť ich v športe i v živote.