Potulky prírodou
V sobotu sme zahájili našu činnosť pri spoznávaní prírodných krás nášho regiónu. Našou prvou zastávkou bola obec Malá Lehota - Jazvinská jaskyňa. Informácie o nej a aj samotnú prehliadku jaskyne nám sprostredkoval p. starosta Dušan Pacalaj. Pri bádaní podzemia s čelovkami alebo lampášikmi sme natrafili aj na zákonom chráneného podkovára krpatého, ktorý tu prezimováva. Okolitá príroda nám ponúkla aj nádherný pohľad na stádo utekajúcich laní sprevádzané ručaním jeleňa. Cestou ku Včelnici “Cesta medu” na lúke z trávy vykúkali klobúčiky bedli vysokej. Pri včelnici nás čakal majiteľ Juraj Sestrienka, ktorý pri svojom výklade zapájal aj žiakov. Veľkým zážitkom pre nich bol krátky pobyt v Apidomčeku, ktorý slúži na apiterapiu. Následne naša cesta pokračovala ku Andezitovému kamennému moru, kde nás zaujal samotný tvar kameňa vo forme šesťuholníka. Unavení a spokojní sme sa vrátili domov.
TECHNICKÁ OLYMPIÁDA
Dňa 11.10.2023 sa uskutočnilo školské kolo technickej olympiády
- v kategórii A (8. a 9. ročník):
zúčastnilo sa 6 žiakov (9.A), 1 žiačka (8.A)
z toho úspešní riešitelia: Matúš Maslan (9.A) – postupuje do okresného škola
Filip Kasan (9.A) – postupuje do okresného kola
Na telesnej netradične...
Keďže veľa prváčikov prišlo do školy po chorobe a nemohli sme ešte cvičiť, urobili sme si netradičnú dvojhodinovku telesnej výchovy.
Najskôr sme sa rozprávali o zdravých a nezdravých potravinách a ich vplyve na naše zdravie. Žiaci sami zhodnotili, či majú zdravú alebo nezdravú desiatu. Mnohí z nich nosia pravidelne do školy ovocie a zeleninku. Potom sme debatili o význame pohybu pre naše zdravie, ako sa cítime po cvičení a prečo je dôležité cvičiť pravidelne. Poslednou témou boli základné pravidlá pri športovaní, ktoré treba dodržiavať, aby nedošlo k úrazu alebo poškodeniu nášho zdravia. Diskutovali sme o zásadách správania Fair Play s cieľom šíriť ich v športe i v živote.
Ja som malý záhradník
Tento týždeň sa deti zahrali na záhradníkov. Spoznávali rôzne plody, vysvetlili sme si kde rastu rôzne druhy zeleniny a ovocia. Vytvorili si hrášok a lepili správne polovice plodov a drobného ovocia.
V projekte Vitamínkovo si deti pripravili karfiolový šalát z karfiolu, mrkvy a kukurice a spoločne si karfiol vytvorili z krepového papiera.
Krúžok Už viem, čo zjem - prvá skupina
Pripravovali sme jablkovo - mrkvový šalát s medom a citrónom. Ďakujeme za jabĺčka a mrkvičky. Chlapci sa veľmi tešili z práce, pomáhali pri príprave.
1
Vlastiveda u tretiakov
Prezentovali sme naše prvé projekty na tému Moja obec.
Žiaci vytvorili krásne a zaujímavé práce.
6
Naša úroda
12
Svetový deň duševného zdravia
Včerajší deň sme sa aj my v našej škole o niečo vedomejšie venovali téme duševného zdravia. Na prvom stupni sme sa vzájomne inšpirovali skúsenosťami, čo nám zvykne pomáhať, keď nám je ťažko, cítime hnev či smútok. Na druhom stupni žiaci počas vyučovacích hodín diskutovali o duševnom zdraví a jeho prepojení so sociálnymi sieťami, pohybom, tvorivosťou či hudbou. To, čo dnes prepojilo celú školu, bol plagát visiaci na chodbe, kde mali žiaci možnosť zdieľať, čo im v živote prináša radosť. Venujme pozornosť tomu, ako sa cítime. Venujme pozornosť ľuďom, vo svojom okolí. Každý z nás občas potrebuje vypočuť či pomôcť!
Poďakovanie
V mene Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ďakujeme :)
Prednáška VEDOMÁ CHÔDZA naboso aj v topánkach
Vedomá chôdza naboso aj v topánkach.Pozývame Vás na zaujímavú prednášku Matúša Svinčáka z Univerzity vedomého života na tému Vedomá chôdza naboso aj v topánkach.Hovoriť budeme o (ne)prirodzených pohybových návykoch, zdravej chôdzi a chodidlách, ale aj správnom držaní tela a mnohom ďalšom. Zistíte, čo všetko je dôležité sledovať pri zdravej chôdzi, ako chôdza ovplyvňuje celé vaše telo, ako sa starať o svoje nohy alebo či je chôdza naboso naozaj to najlepšie pre naše nohy.Príďte sa naučiť ako správne chodiť, pretože pravidelná zdravá chôdza je veľmi dobrá pre myseľ a celkové duševné zdravie.Všetkých vás srdečne pozývame
Poznávame stromy a ich tajomstvá
Počas prvého októbrového týždňa nás čakalo mnoho aktivít vonku spojené s témou stromy. Spoločne sme pozorovali stromy v našom okolí, vytvorili si strom a hovorili sme o častiach stromov. Deti nazbierali prírodniny, ktoré následne triedili k správnym stromom a vytvárali z nich rôzne obrazy. Nezaháľali sme a tvorili aj vnútri. 🍃🪵🌲🌳
Pondelok sme započali projektom Vitamínkovo, ktorý nás bude sprevádzať počas celého roka. Deti ochutnali hrozno, vytvorili si strapce a zahrali sa na oberačov. 🍇😋
Týždeň v MŠ
Aktivít v materskej škole bolo tento tyzden neúrekom!Navštivili sme kostol v Novej Bani, do materskej školy prišiel ujo sokoliar s rôznymi dravcami,športovými aktivitami sme oslávili týždeň športu. Deň mlieka sme si pripomenuli banánovým a čučoriedkovým mliečnym nápojom vlastnej výroby. Celý týždeň sme mali tému liečivé bylinky a naučili sme sa niečo o tom ako nám bylinky pomôžu,keď sme chorí,pomenovali sme ich,vyhľadali na lúke,v knihách,prečítali o nich rozprávky,vyrobili si špeciálny bylinkový pohár. Deti priniesli z domu bylinky a medík a na záver týždňa sme ochutnali 8 rôznych bylinkových čajov s medom.
"Slnečná sústava očami piatakov."
Hodinu geografie sme využili na pobyt vonku, kde piataci tvorili podľa svojej fantázie slnečnú sústavu z rôzneho materiálu. Niekomu sa darilo viac, niekomu menej, snahu však uprieť nemôžme nikomu.
11
SEPTEMBER V ŠKD
V školskom roku 2023/2024 navštevuje školský klub detí 78 detí. Deti začali školský rok s chuťou a pracujú ako včeličky. Všetky priestory ŠKD premenili vďaka šikovným rukám, fantázii a predstavivosti na pestrofarebnú jesennú paletu. V mesiaci September sme sa venovali témam:
Škola volá
Zmeny v prírode, počasie
O troch grošoch
Vo štvrtok 28.9. žiaci 1.-6.ročníka navštívili divadielko o Troch grošoch. Z predstavenia sme si odniesli ponaučenie, dobrú náladu a príjemný zážitok.
7
Roľnícka nedeľa
Stredu - 27. 9. žiaci a pedagógovia našej školy navštívili krásnu expozíciu vo farskom kostole.
V každej farnosti sa na jeseň ďakuje Pánu Bohu za úrodu. V Novej Bani sa to robí takým slávnostným spôsobom, že oltáre trojloďového kostola Narodenia Panny Márie sa vyzdobia ovocím a zeleninou a dnes už aj rôznymi obrazmi. Účelom je poďakovať za úrodu.
Európsky deň jazykov
Tohtoročný Európsky deň jazykov sme si pripomenuli blokovým vyučovaním na 2. stupni základnej školy. Žiaci v skupinách objavovali jednotlivé krajiny Európy, učili sa základné frázy v ich jazykoch, plánovali výlety a vyhľadávali nielen základné informácie, ale aj rôzne zaujímavosti. Na pomyselnom červenom koberci ostatným spolužiakom predstavili osobnosti tej ktorej krajiny a ich prínos, ktorý často dosahoval celosvetovú úroveň. Pri vyslovovaní menej známych jazykov sme si neraz lámali jazyk, ale zároveň sme sa aj zabavili. Veríme, že aj takéto tematické dni a aktivity môžu prispieť k väčšej tolerancii medzi rôznymi kultúrami.