Gratulácia
Náš pán kolega a učiteľ Adam Baran.
Gratulujeme k ukončeniu Ročného vzdelávacieho programu Komenského inštitút a takejto krásnej záverečnej bodke.
Do regionálnych DEJ-OV
Na prelome mesiacov máj a jún sa v rámci projektu Do regionálnych DEJ-OV uskutočnila záverečná fáza projektu pod názvom Mesiac v regióne. Tímy žiakov a učiteľov zo zapojených škôl mali možnosť navzájom odohrať svoje vytvorené hry po obciach, kde ich základné školy pôsobia a spoznať tak bližšie ich regionálnu históriu, pamätníky a zaujímavosti. Pevne veríme, že vytvorené zážitkové outdoorové hry sa stanú pevnou súčasťou vyučovania humanitných predmetov na základných školách a pomôžu nájsť a ukázať cestu, ako preniesť vyučovanie von. V rámci projektu vzniklo v našom regióne 6 zážitkových outdoorových hier, ktoré sú dostupné aj pre širokú verejnosť a stačí k nim mobilný telefón a chuť bádať. Zároveň by sme sa chceli poďakovať zapojeným školám a najmä učiteľom, ktorí to nevzdali a dotiahli tvorbu hier, ktoré existujú.
Koncoročný výlet 7. a 8. ročník
Dňa 21. júna žiaci 7. a 8. ročníka absolvovali koncoročný výlet do Nitry, ktorý sa niesol v znamení turistického výstupu na Zobor. Svoj výstup sme začínali pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada. Výstup nebol náročný, počasie nám prialo a úspešne ho zvládli všetci žiaci. Odmenou bol pre žiakov následný rozchod v obchodnom centre Promenáda.
“Čo šepká les 2023”
Pod týmto názvom sa skrýva 11. ročník prírodovednej súťaže, pod taktovkou Obvodnej poľovníckej komory Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica a okresu Zlaté Moravce organizovanej pri príležitosti júna mesiaca poľovníctva a ochrany prírody. Trojčlenné družstvá si merali sily ako skupina ale aj ako jednotlivci v rámci skupiny. Našu školu úspešne zastupovali Oliver Brodziansky, Bibiana Kureková a Maxim Lehmann. Súťažné disciplíny pozostávali z rozpoznávania stromov, stôp a hlasov zveri, z kynológie či z poznávania živočíchov. Nechýbala ani praktická disciplína na preverenie zručností pri zhotovení vtáčej búdky a sadení stromčeka. Lovu zdar v roku 2024.
Dnes sme na chvíľu spomalili
Žiaci siedmeho ročníka, ktorí si ako druhý cudzí jazyk vybrali francúzštinu, dnes absolvovali exkurziu do Le Bistro Fou v Novej Bani. V rušnom koncoročnom období tak mohli na vlastnej koži prežiť motto podniku a na chvíľu spomaliť.
Ako sme sa dozvedeli od Martina, majiteľa tejto v našom regióne nie celkom všednej gastro prevádzky a zároveň bývalého žiaka našej školy, celé fungovanie Le Bistro Fou je ovplyvnené jeho vlastnou skúsenosťou s francúzskym hotelierstvom a prácou v gastronómii.
Školské ovocie
Prvá ochutnávka ovocia a zeleniny zo školského programu pre deti boli jahody, hrach a jablkový šťava a v druhej várke ochutnávky ovocia deti dostanú čučoriedky a detskú výživu. Ďakujeme.
Termosnímkovanie
Dňa 8.6. prebehlo v našej škole termosnímkovanie pod vedením pána Špiláka z Technickej univerzity vo Zvolene v rámci projektu Voda pre budúcnosť. Akcie sa zúčastnili žiaci kolégia Zelenej školy. Sami mali možnosť pomocou termokamery a odborným výkladom zistiť teplotu rôznych materiálov v okolí školy napr.kameňov, dreva, plastu ...Táto aktivita nám pomohla nájsť napr. aj odpoveď na otázku: Prečo je dôležité kosiť trávu postupne? Ďakujeme veľmi pekne za takúto prínosnú návštevu.
Vykroč vpred....
Záverečné blokové vyučovanie v 9. ročníku sa nieslo v duchu spomínania a rekapitulovania toho, čo tu spoločne ako trieda za deväť rokov zažili a zároveň sa individuálne zamýšľali nad tým, s akými zámermi by radi vykročili ďalej na stredné školy.Ráno sme začali spoločným rozhovorom pri teplom kakau
Škola v prírode Liptovský Ján 29.3. - 2.6.2023
Skvelý týždeň zažili žiaci prvého stupňa v škole v prírode v Liptovskom Jáne. V pondelok ráno sme natešení a plní očakávania nastúpili do autobusu a vydali sa na dlhú cestu. Po príchode sme sa ubytovali v krásnych apartmánoch penziónu Moravica. Dali sme si chutný obed a o poobedný program sa nám už postarali šikovné animátorky. Celý týždeň nám prialo počasíčko a preto sme si spravili výlet do neďalekého Minislovenska a obľúbeného "šopingovania" v okolitých stánkoch. Každé poobedie a večer nám spríjemňovali animátorky bohatým programom o ľudskom tele. Nechýbala záverečná diskotéka, vyhodnotenie a odmeny pre každého. Unavení a plní nových zážitkov sme sa šťastne vrátili domov. Ďakujeme nášmu zdravotníkovi Lukymu za starostlivosť počas celého pobytu. Ďakujeme pani učiteľkám a pani vychovávateľke, že sa o nás starali ako vlastné mamy. A ĎAKUJEME naším rodičom, že nám umožnili zúčastniť sa to
Poznávanie Liptova
Dňa 6.6. zastal pred školou autobus, do ktorého nastúpili žiaci 5., 6., 7. a 9. ročníka plní očakávania za spoznávaním krás Liptova. Od tejto plánovanej akcie nás neodradilo ani pochmúrne, upršané počasie. Našou prvou zastávkou bola Stanišovská jaskyňa so svojimi ukrytými zákutiami. Pri vstupe sme dostali čelovky a tým začalo naše dobrodružstvo. Samotná prehliadka trvala zhruba hodinu a bola fantastická už len v tom, že sprievodca bol jaskyniar a do svojho výkladu zapájal hlavne žiakov. Po prebádaní podzemia naše poznávanie pokračovalo parkom Mini Slovensko. Tam na nás čakal výstavný areál s 23 modelmi slovenských kultúrnych pamiatok. Počasie nám v tento upršaný deň prialo a my sme sa mohli spokojní vydať na túru do Kvačianskej doliny. Počas pochodu krasovou dolinou na nás spoza stromu vykúkala Jánošíkova hlava vo vápencovom brale. Našu túru sme ukončili prehliadkou kultúrnej pamiatky Ml
Obhajoby absolventských prác
Dňa 7. 6. 2023 žiaci 9. ročníka úspešne absolvovali obhajoby svojich absolventských prác. V školskej knižnici nám počas doobedia odprezentovali práce, na ktorých od januára pracovali. Všetci to zvládli obdivuhodne a profesionálne. Pevne veríme, že im táto nová skúsenosť pomôže aj v ich ďalších, už študentských rokoch. Deviataci nás príjemne prekvapili a ukázali, čo sa v nich naozaj ukrýva.
Týždeň detskej radosti v MŠ
Týždeň detskej radosti v MŠ bol plný cestovania, súťaženia, bádania a hlavne detského smiechu.
V pondelok sme sa zúčastnili zdravotníckej prednášky v Novej Bani, ktorú budeme potrebovať v súťaži Malý záchranár. Po návrate do MŠ, sme pokračovali v manipulačných aktivitách na školskom dvore👐.
💦Vodou sme sa osviežili v rámci vodných hier .
Navštívili sme s predškolákmi žrebčín v Topolčiankach🐴🐴🐴. Deti z malej triedy navštívili stolársku dielňu , v ktorej zistili ako stolár pracuje s drevom. Odniesli si skúsenosti, nové informácie a hlavne zážitky.
Zúčastnili sme sa štafetového behu “O pohár starostu obce Brehy” , odkiaľ sme si priniesli pohár a tri medaile🏆🥇🥈🥉
Posledný deň krásneho týždňa sme zavŕšili na ihrisku ukážkou dravcov, skákaním na hradoch a prezretím si automobilov policajtov, hasičov a pre nás aj zaujímavých traktorov🚒🚔🚜.
Štafetový beh – „O pohár starostu obce Brehy“
Bojovnosť, odhodlanie, vytrvalosť, nadšenie, túžba po víťazstve...... To boli vlastnosti, ktoré chceli pretaviť v úspech súťažiace družstva v štafetovom behu „O pohár starostu obce Brehy“. Preteky sa po dlhej odmlke spôsobenej covidovým režimom, tradične konali dňa 1.6., keď si pripomíname sviatok detí- MDD. Krásne slnečné počasie štvrtkového sviatočného dopoludnia privítalo na ihrisku OŠK Brehy súťažné družstvá škôlkárov, žiakov I. stupňa a aj žiakov II. stupňa. Okrem nich na podujatí nechýbali ani početné skupiny fanúšikov z radov žiakov ZŠ a MŠ a ich pedagógovia. Zvlášť významná bola účasť osobností obce Brehy, pána starostu Miška Šlavku a riaditeľky ZŠ s MŠ Brehy PaedDr. Petry Belanovej, ktorí preteky svojim slávnostným príhovorom otvorili.
Lesu zdar!
Týmto pozdravom k nám zavítali dňa 30.5. pracovníci Lesov SR zo Žarnovice - Lukáš, Majka a Dáška. Pripravili si pre nás veľa poučného o raticovej zveri žijúcej u nás. Hovorené slovo bolo dopĺňané ukážkami parohov, kože zvierat, stopami, rohami, lebkami - možnosť vidieť rozdiel chrupu bylinožravca a mäsožravca. Samozrejme nechýbala stopa, koža medveďa a jazveca ako predstaviteľov nepravých zimných spáčov našich lesov. Z ríše šeliem to bol vlk dravý a rys ostrovid. Ani koža líšky, kuny skalnej a kuny lesnej nezostali bez povšimnutia. Všetkých nás upútala pevnosť diviačej kože. Zbierku uzavreli ukážky bažanta a sojky. Atmosféru lesa dopĺňali zvuky z vábničiek. V ďalšej časti nasledovali praktické aktivity v skupinách - puzzle lesných stromov, priraďovanie plodu a listu, stôp, točenie leso-kolesom. Aktivity boli natoľko zaujímavé, že sme ani nezbadali, že sa hráme aj učíme zároveň. Milo nás
Dnes Topoľčianky
Naši žiaci prvého stupňa, ktorí nešli do školy v prírode a predškoláci MŠ boli na výlete v Topoľčiankach. Navštívili sme Národný žrebčín, ktorý patrí medzi významné chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní a hlavne plemien lipican. V historickej jazdiarni sme videli tréning výcviku koní. V krásnom parku okolo kaštieľa sme sa občerstvili a prešli. Na výlete bola výborná pohoda a nálada. Detí musíme pochváliť.Na záver sme si pochutnali na výbornej zmrzline.
Matematický KLOKAN
Klokan je najväčšia medzinárodná matematická súťaž na svete. Každoročne sa do nej zapája niekoľko miliónov žiakov na celej zemeguli. A samozrejme ani tento školský rok sme nechýbali ani my. Z našej školy sa do súťaže zapojilo 42 žiakov prvého až deviateho ročníka. Niektorým sa darilo viac, druhým menej. V tomto ročníku sme mali aj my až 13 úspešných riešiteľov, ktorí sa dostali do prvej pätiny najlepších. Dostali pekné diplomy i milé darčeky. A veľké šťastie sa usmialo aj na šiestačku Kaju Solárovú, ktorá bola vylosovaná spomedzi najúspešnejších riešiteľov a ako darček získala mobilný telefón.
Potulky prírodou
Príroda - najväčšia encyklopédia rastlín a živočíchov, ktoré spolu s ľuďmi tvoria živé organizmy žijúce na planéte Zem. Práve v nej piatackí bádatelia hľadali potrebné odpovede na nastolené úlohy. Svoje bio-bádanie začali v triede vyplnením osemsmerovky. Už počas pochodu malým lesíkom pozorovali stromy - ich stavbu, ale aj odlišnosť medzi nimi. Každá bádateľská skupina si našla svoj “najstrom”, pomocou funkcie mobilného telefónu zhotovili jeho fotografiu, na internete získavali doplňujúce informácie o ňom. Prakticky vyhotovili odtlačok kôry vybratého stromu a následne z nazbieraných listov rôznych stromov vzniklo minileporelo. Ďaľšou zastávkou bola lúka, s typickými lúčnymi trávami a kvitnúcimi lúčnymi bylinami. Zamerali sme sa hlavne na stavbu lúčnych tráv a ich spoznávanie v prirodzenom prostredí. Pri identifikácii lúčnych bylín sme si pomohli mobilnou aplikáciou PlantNet, spozorovali