Podmienky pre udelenie certifikátu Skutočne zdravá škola majú tri úrovne: bronzovú, striebornú a zlatú. Každá úroveň obsahuje špecifický súbor kritérií, ktoré musí škola splniť. Kritériá sa týkajú týchto štyroch tematických okruhov:

- Angažovanosť a kultúra stravovania

- Kvalita jedla a miesto jeho pôvodu

- Vzdelávanie o jedle a stravovaní

- Miestne spoločenstvo a spolupráca

Bronzové kritériá sme už splnili a získali sme bronzový certifikát :) Ideme sa usilovať o strieborný certifikát.

Strieborné školy majú spracované pravidlá kultúry zdravého stravovania. Školská jedáleň ponúka zdravé jedlá pripravené z čerstvých, sezónnych surovín od miestnych farmárov a mäsiarov. Časť surovín pochádza z ekologických fariem. Škola ponúka v rámci školského programu hodiny varenia, kde žiaci využívajú ovocie a zeleninu, vypestovanú vo svojej školskej zeleninovej záhrade. Každý žiak má počas školskej dochádzky možnosť aspoň raz navštíviť farmu v regióne. Rodičia a verejnosť sa vzdelávajú o zdravom jedle na akciách s touto témou.

Angažovanosť a kultúra stravovania

S1 Školská rada či vedenie školy odsúhlasí plán podpory zdravého stravovania a k jeho splneniu určí jednotlivé kroky.

S2 Pri zostavovaní rozvrhu má obedová prestávka prioritu.

S3 Zabezpečíme, aby príslušní učitelia mali dostatočné vedomosti a skúsenosti na vedenie pestovateľských hodín a hodín varenia.

S4 Presviedčame rodičov, aby svojim deťom nedávali na desiatu nezdravé potraviny.

S5 Pravidelne pozývame rodičov, aby sa prišli naobedovať so svojimi deťmi do školskej jedálne.

Kvalita jedla a miesto jeho pôvodu

S6 Školská jedáleň ponúka zdravé pokrmy, ktoré spĺňajú kritériá striebornej úrovne Skutočne zdravej školy, teda bronzové kritériá plus:

S7 Čerstvé a nespracované suroviny, ktoré školská jedáleň nakupuje pre prípravu pokrmov pochádzajú od pestovateľov a chovateľov s prevádzkou v okruhu do 150 km od sídla školskej jedálne, najmenej v 60 % (v účtovnej hodnote) z nakúpených surovín.

S8 Minimálne 5 % surovín (v účtovnej hodnote) pochádza z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva – bioprodukt alebo biopotravina. Strieborné www.skutocnezdravaskola.sk

S9 Školská jedáleň ponúka možnosť výberu najmenej z dvoch jedál, pričom jedno jedlo spĺňa podmienky pre vegetariánsku a/alebo nemliečnu stravu.

S10 Kuracie mäso pochádza z veľmi šetrných chovov a/alebo aspoň 10 % pochádza z ekologických chovov.

S11 Na prípravu jedál sa prednostne používajú vajcia z voľných výbehov (označenie „1“).

S12 Školská jedáleň sa vyhýba používaniu rýb z „Červeného zoznamu“ Greenpeace

Vzdelávanie o jedle a stravovaní

S13 Zabezpečili sme, aby žiaci pestovali plodiny ekologicky, v rámci pestovateľských hodin.

S14 Založili sme krúžok varenia a naši žiaci v ňom varia zo sezónnych a miestnych potravín.

S15 Aspoň raz ročne môžu žiaci variť jedlá či jesť plody, ktoré vypestovali sami.

S16 Poučili sme žiakov a vykonali príslušné zmeny v oblasti etiky a ekológie stravovania.

S17 Jeden alebo viac ročníkov udržiava počas školského roka kontakt s miestnym poľnohospodárskym podnikom alebo farmárom a aspoň raz ročne ich navštívi. Miestne spoločenstvo a spolupráca

S18 Organizujeme akcie s cieľom zapojiť do našich pestovateľských a kulinárskych akcií rodičov, žiakov a verejnosť.

S19 Aktívne podporujeme žiakov a ich rodičov, aby pestovali doma vlastné plodiny a pripravovali z nich jedlá.

S20 Naši žiaci zdieľajú skúsenosti z programu Skutočne zdravá škola s inými školami, rodičmi a verejnosťou.