• Deň predškolákov

Dnešný Deň predškolákov nám v škole priniesol veľa návštev. Predškoláci z celého okolia si mohli vyskúšať blokové vyučovanie vo všetkých triedach prvého stupňa. V niektorých triedach prebiehalo aj rovesnícke vyučovanie, ktorého sa pekne zhostili členovia nášho školského parlamentu. Ďakujeme im aj za sprevádzanie predškolákov po našej škole.

• Riaditeľské voľno

Riaditeľka Základnej školy s materskou školou Brehy v súlade s § 150 odsek 5 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov oznamuje, že dňa 20. marca 2024 (streda) udeľuje žiakom 5. - 8. ročníka Základnej školy s materskou školou v Brehoch riaditeľské voľno z organizačných dôvodov – Testovanie 9.

• Projektové a rovesnícke vyučovanie: Priemyselná revolúcia

V mesiacoch február a marec sa žiaci 8. ročníka učili o priemyselnej revolúcii cez rovesnícke a projektové vyučovanie od seba navzájom. V rámci dvojice alebo individuálnou formou bolo ich úlohou spracovať jeden z objavov priemyselnej revolúcie 19. až 20. storočia. Zadanie úlohy obsahovalo vytvorenie prezentácie, modelu objavu a prezentovanie pred spolužiakmi. Nakoľko ich budúci školský rok čakajú absolventské práce, mohli si vyskúšať vystupovanie a prezentovanie pred divákmi a v rámci zadania popracovať na rozvoji svojich zručností, zodpovednosti, spolupráce, komunikácie, či prezentovaní a mnohých ďalších. Všetci to úspešne zvládli a ich modely boli fantastické.

• Hviezdoslavov Kubín

29.2. sa konalo obvodné kolo v prednese poézie a prózy v CVČ Nová Baňa. Hviezdoslavov Kubín slávil už 70. rokov. Našu školu reprezentovali štyria žiaci - Janko Škvarka (2A), Gabko Kurek (4A), Dávid Marcus Vančo (5A) a Bibka Kureková (7A). Všetci boli skvelo pripravení, ukážky boli vhodne zvolené. Dvom žiakom sa podarilo postúpiť do okresného kola a to: Jankovi Škvarkovi (obsadil krásne 2.miesto v prednese poézie) a Bibke Kurekovej (obsadila zaslúžené 3.miesto v kategórii próza). Okresné kolo bude 27.3. opäť v Novej Bani a my sa už veľmi tešíme a zároveň prajeme našim recitátorom veľa úspechov!

• Poďakovanie

Veľké poďakovanie❤ pánovi Majerčíkovi za jeho ochotu pomôcť nám pri prípravných prácach pred výsadbou čučoriedok v areáli našej školy.Ďakujeme.😊MMstav

• Návšteva MŠ Rudno nad Hronom

Dnes sa naši prváci z Rudna nad Hronom vybrali na návštevu do svojej materskej škôlky. Prišli porozprávať pani učiteľke Olinke a Majke, ako si im v škole darí, ktoré majú obľúbené predmety, pozdravili svojich kamarátov, pohrali sa a zaspomínali na škôlkárske časy. Pani učiteľky pripravili chutné občerstvenie a pre každého milý darček. Návšteva dopadla na výbornú, tešíme sa, keď si budeme môcť návštevu zopakovať.

• Kino "Vtáci sťahováci"

Dnes sme si s deťmi z prvého stupňa spravili v škole voľno a vybrali sme sa na malý oddych do kina.
            Rozprávka Vtáci sťahováci bola veľmi zábavná. Deťom sa páčilo a aj nám dospelým ☺️. Deti si okrem pozerania filmu pochutnali aj na pukancoch. Kino sme si poriadne užili a určite pôjdeme aj nabudúce.

• Vesmír v MŠ

Týždeň v MŠ sa niesol v téme Vesmír, deti spoznávali planéty, poskladali si slnečnú sústavu i súhviezdia, postavili kozmonauta a rôzne tvorivo obohacovali svoje nové i nadobudnuté poznatky. 👩🏼‍🚀👨🏼‍🚀🪐🚀🔭☄️🌍
            Počasie nám prialo a zahájili sme aj v rámci Vitamínkova sadenie semienok. Do konca školského roka budeme pozorovať a nakoniec aj ochutnávať, čo sa nám podarí vypestovať. 🌱🍅🫑🥬🌻

• Ako deviataci objavili Ameriku

Hovorí sa, že Ameriku objavil kedysi dávno Krištof Kolumbus. No dnes sa k nemu pridali aj naši deviataci, ktorí nanovo a z pohodlia svojej triedy objavovali Severnú aj Južnú Ameriku a rôzne aspekty života na týchto kontinentoch.

V povinných úlohách vytvárali kalendáre na jednu z vylosovaných tém a plánovali svoju dovolenku snov. Na konci blokového vyučovania sme teda mali možnosť vidieť kalendáre zamerané na osobnosti, umenie, etniká a náboženstvá, faunu a flóru a prírodné zaujímavosti Ameriky. Pre každý mesiac žiaci našli zaujímavý prvok, ktorý krátko predstavili. Zároveň každá skupina predstavila svoju dovolenku snov na ľubovoľnom mieste amerického svetadielu. Od Kuby cez Panamu a Kostariku sme sa dostali aj do Los Angeles a dokonca aj do Peru. Jedna z dovoleniek mala formu okružnej cesty po najzaujímavejších plážach v oblasti. Okrem samotnej destinácie žiaci vyhľadávali dopravné spoj

• V hlavnej úlohe ŠTVOREC

Po úvodnom oboznámení sa s témou dnešnej blokovky, v ktorej hlavnú úlohu zohrával ŠTVOREC sa piataci hneď pustili do práce a ich prvou úlohou bolo napísať svoje meno a priezvisko v SCRABBLE. Postup bol presne taký istý ako pri tejto zábavnej hre – zistili, ktorý spolužiak má meno s najväčším (najvyšším) počtom bodov a následne si potrápili svoje hlavičky aj s vymýšľaním slov z konkrétnych písmen. Pri ďalšej úlohe sme sa trošku venovali pozitívnym ľudským vlastnostiam – úlohou detí bolo vymyslieť minimálne 1 pozitívnu vlastnosť k písmenám Š, T, V, O, R, E, C – piataci sa s touto úlohou popasovali vcelku dobre, vymysleli rôzne pozitívne vlastnosti, ale zároveň sa dozvedeli aj čo znamená byť empatický, optimistický prípadne, obozretný (ostražitý). Namáhané hlavičky si piataci trošku vyvetrali pri „štvorcovej slamkovej rybačke“ – zábavnej hre, pri ktorej bolo ich úlohou „nachytať“ pomocou

Štvrtok 2. 5. 2024