Srdečne všetkých pozývame, príďte medzi nás :)
Vianočná tvorivá dielňa
Svet financií
Dnes do našej školy opäť zavítali odborníčky zo sveta financií Janka Uškrtová a Magdaléna Drgoňová z VÚB Banky. Počas dnešných prednášok prebrali problematiku FINANČNEJ GRAMOTNOSTI so žiakmi 2. - 4.ročnika a 5. - 6. ročníka. Žiakov zaujímali predovšetkým platobné karty, účty a sporenie. Veľa sa pýtali a aktívne sa zapájali do chodu prednášky. Tešíme sa, že aktivitu žiakov na prednáškach ohodnotili prednášajúce ako jednu z najlepších akú s deťmi mali . Ďakujeme za vašu návštevu a hodnotné informácie odovzdané našim žiakom.
Mikulášsky týždeň v MŠ
Týždeň sme započali vitamínkovom. Deti ochutnali avokádo, v podobe nátierky. Vnútornú kôstku dali do vody vyklíčiť. Spoločne budú pozorovať rast avokáda. 🥑
V strede týždňa nás navštívil Mikuláš. Deti zaspievali pesničky, povedali básničky a nakoniec si vyslúžili sladkú odmenu. 🎅🍫🍭
Chceme sa poďakovať pani M. Bratkovej za dary, v podobe vianočných čiapok a sladkých balíčkov pre deti. 🧑🎄🎁
Aktivity počas týždňa sa niesli v duchu pomalého príchodu Vianoc. Vyrábali sme, tvorili, rozprávali. Tešili sme sa aj zo snehu a vyskúšali aj sánkovačku. 🛷❄️12
Krúžok Viem, čo zjem
Na dnešnom krúžku sme si už urobili vianočnú náladu. Piekli sme voňavé medovníky. Zdobiť ich budeme na vianočnej tvorivej dielni.
Práca nám išla od ruky, len nás zastavila vypnutá elektrina.
7
Mikuláš v našej škole a škôlke :)
- 6
Výstava Svet hračiek
Dňa 5.12.2023 žiaci prvého stupňa navštívili výstavu Svet hračiek v Pohronskom múzeu Nová Baňa. Výstava je zostavená zo zbierkového fondu SNM Múzea bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň a prezentuje hračku na Slovensku v 20. storočí.
Žiakom sa výstava veľmi páčila.
28
Nie slová – ale skutky
Deviataci na blokovke postupným riešením úloh prichádzali na to, ako možno zmeniť svet nielen slovami, ale aj skutkami. Diskutovali o tom, ako môžu popracovať na sebe a prispieť tak k tomu, aby bol svet lepší a krajší. V ďalšej úlohe si vyskúšali tvorbu synonymických radov k zadaným slovám. Popri tom sa zamýšľali napríklad aj nad tým, čo by bolo, keby ľudia nepotrebovali spať. V poslednej úlohe museli zapojiť svoju fantáziu a vytvoriť ku konkrétnej fotografii príbeh, čo sa podľa nich stalo predtým. Tí, ktorí skončili skôr, využili čas a napísali zaujímavé úvahy, v ktorých sa zamýšľali nad vybranými otázkami z knihy Chlapec, krtko, líška a kôň. Plnením úloh si počas celého dňa otestovali svoju originalitu, tvorivosť i predstavivosť.
5
Plán práce DECEMBER
NEBOJTE SA CHÉMIE
Bol názov blokového vyučovania v 8.ročníku. Pre žiakov bolo pripravených veľa zaujímavých tém. Prvá úloha bola chémia silvestrovskej oblohy - žiaci mali nájsť v texte látky, ktoré sa používajú na prípravu ohňostroja. Pokračovali hravým sudoku, prešli si antistresové opakovanie. Žiaci sa na malú chvíľu stali kartografom a vytvorili mapu významných miest chemického priemyslu, ktorá môže slúžiť, aj ako učebná pomôcka. Na konci blokového vyučovania si žiaci vyrobili Periodickú sústavu prvkov netradične. Veď posúďte sami.
20
Siedmaci a ich triedny časopis
Blokovka u siedmakov bola tentokrát netradičná. Sami a vlastnoručne si vyrábali školský/ triedny časopis. V úvode si pozreli video o histórií tlače, kde sa dozvedeli veľa zaujímavostí a potom sme už pracovali. Zvolili sme si vlastnú redakčnú radu, mali sme kopec grafikov, ilustrátorov, redaktorov, dokonca sa vyskytol aj sponzor a spisovateľka. My, pani učiteľky, sme zastávali funkcie jazykového korektora a grafického dizajnu. Pokračovalo sa tvorbou loga triedy. Samozrejme zvíťazilo Čistá fantázia a čistá kóma, čo je v podstate aj motto triedy. Žiaci mali aj jednu špeciálnu úlohu, mali dotvoriť moje tričko - nakresliť logo a každý sa musel podpísať. Nakoniec sme prešli k hlavnej úlohe- žiaci dostali dvojhárky, ich fotky a práca mohla začať. Nápadov bolo neúrekom, práca ich bavila, živo o spomienkach diskutovali, vymýšľali rôzne hádanky, pravidlá triedy. V záverečnej reflexií sme zviazali celý časopis, dali mu názov a spoločne sme sa pustili do jeho čítania. Bolo to kreatívne, zábavné, veľa sme sa pri aktivitách a spomienkach nasmiali. Žiaci zhodnotili blokovku ako tu najlepšiu a to bolo to najviac.
8
Šiestacke stopy
Novembrovou témou blokového vyučovania v 6. ročníku bolo zamýšľanie sa a hľadanie stopy, ktorú každý z nás zanecháva – vo vzťahoch a priateľstvách, v iných ľuďoch, ktorí nás z menšej či väčšej vzdialenosti pozorujú, ale aj vo virtuálnom priestore. Žiaci sa pozerali nielen na seba a skúmali svoje stopy, ale na základe stôp iných sa snažili vyskladať ich obraz – kým daní ľudia sú na základe toho, čo uverejňujú online. Šiestaci písali vnútornú charakteristiku, tvorili fiktívny profil influencera na sociálnej sieti, no najmä veľa diskutovali o inšpiratívnych ľuďoch v ich životoch, o problematike digitálnej stopy, či o primeranej miere zdieľania informácii na sociálnych sieťach. V záverečnej aktivite si nastavili zrkadlo a do symbolickej vlastnej stopy nohy spísali, aké stopy za sebou vo svete zanechávajú, no aj to, aké by zanechávať chceli. Po spoločnej reflexii a diskusii, ktorú veríme, že budeme mať príležitosť viesť aj opakovane a ďalej rozvíjať, žiaci zanechali poslednú stopu dnešnej blokovky – odtlačok prsta, ktorým zhodnotili, ako sa im počas dňa pracovalo a ako boli so svojou prácou počas blokového vyučovania spokojní.
4
Týždeň v MŠ
V tomto týždni sme si rozprávali o časových vzťahoch. ⏳ Vymenovali sme si dni v týždni, mesiace v roku, ročné obdobia ale aj rozdiely medzi dňom a nocou. ☀️🌑🌜Počasie nám doprialo, krásne snežilo a deti sa vyšantili. ❄️🌨️☃️
V pondelok na Vitamínkove deti ochutnávali cviklu a prečítali si rozprávku o kráľovi Alfonzovi - príbeh s cviklou. 😋8
Piatacka novembrová blokovka
Asi každého z nás zaujíma, kto boli naši predkovia, odkiaľ pochádzali, kedy sa narodili, kde žili, aké mali povolanie prípadne koľko mali detí.
Piataci na novembrovej blokovke objavovali príbeh svojej rodiny a začali práve tým, že si každý vytvoril rodostrom svojej rodiny. Erb nie je len obyčajným symbolom, ale vyjadruje jedinečnosť a rodinné hodnoty, a preto ďalšou úlohou piatakov bolo navrhnúť rodinný erb, ktorý vystihuje a symbolizuje práve ich rodinu. Nasledujúcou zábavnou aktivitou sa snažili zistiť význam a pôvod svojho mena a niektorí zistili ozaj zaujímavé informácie. Na matematických úlohách súvisiacich s témou rodina si precvičili rímske čísla, ale aj rysovanie kružníc. Pre šikovných, ktorí stihli všetky povinné úlohy bolo pripravené aj zadanie navyše, v rámci ktorého si ešte mohli vyrobiť darček pre svojho blízkeho, originálny kameň, ktorý si vyzdobili servítkovou technikou.
V záverečnom hodnotení v kruhu sme zhodnotili svoju prácu a aktivitu a navzájom pozdieľali svoje zaujímavé zistenia o rodinách.
15
Advent v knižnici...
Advent v knižnici...vo štvrtok poobede sme sa stretli v knižnici, aby sme si porozprávali niečo o Advente, o Vianociach, o sviatkoch a tradíciách. Prečítali sme si rozprávku, ktorú sme sa následne aj pokúsili zilustrovať. Vyrobili sme si adventný veniec z papiera, ozdobili ho podľa vlastnej fantázie. Dokonca sme si aj zaspievali pesničku pre Mikuláša. Strávili sme krásne zasnežené popoludnie. Ďakujem deťom za návštevu knižnice, za tvorivú prácu.
Hvezdáreň
27.11.2023 sa druháci, tretiaci a štvrtáci zúčastnili exkurzie vo hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Hneď na úvod sme sa usadili do pohodlných kresiel vo hviezdnej sále a pozreli si krásnu vesmírnu rozprávku. Pri ďalších dvoch "zastávkach" sme sa dozvedeli veľa nového a zaujímavého o hviezdach, planétach, telesách a vesmírnych úkazoch. Na záver sa deti mali možnosť pýtať na všetko, čo ich ohľadom vesmíru zaujíma. A otázky nemali konca. Vesmír a jeho záhady zaujali každého, kto sa exkurzie zúčastnil.
9
Workshop o grafike
27.11. sme sa vlakom vybrali do Žarnovice na Strednú odbornú školu, kde sme absolvovali workshop o grafike, dizajne, výrobe tričiek. Žiaci si navrhli vlastné dizajny, pretavili svoje nápady do nových vzorov na tričká a tašky. Mali sme zážitok, veľmi sa nám tam páčilo snáď to ešte zopakujeme...
9
Piatacke "svietiace" projekty
V piatok si piataci mali možnosť vychutnať tri hodiny tvorivosti a experimentovania. Vo dvojiciach totiž vytvárali vlastné papierové dekorácie, ktoré nakoniec rozsvietili pomocou micro:bitov a LED pásikov. Bolo vidieť, že mnohí už očakávajú Vianoce, pretože medzi výslednými prácami sa našli vianočné stromčeky i hviezdy.
Pri zadaní úlohy sme oprášili aj pojmy ako pracovné nástroje a postupy z techniky, neskôr sme sa vrhli na praktickú stránku výroby. K dokončeniu už chýbala iba štipka informatiky v podobe programovania micro:bitov. No a aby sme prevetrali aj anglické slovíčka, nakoniec každá dvojica povedala pár viet o svojom výrobku práve po anglicky.
Oceňujem veľký záujem a tvorivosť, ktorú piataci prejavili a tiež spoluprácu vo dvojiciach, ktorá preskúšala ich schopnosť komunikovať, ale aj ustúpiť pre dobro tímu. Ako však sami zhodnotili, potrebujú sa ešte učiť viac sa navzájom počúvať a s rozumom používať silu svojich hlasov.
10
Týždeň v MŠ
V MŠ máme za sebou témy, ktoré sa týkali ľudského tela a jeho častí, našich zmyslov, zubov, zdravia a choroby.
Vďaka rôznym aktivitám sme spoznávali ľudské telo, kostru, svaly, vnútorne orgány. Hrali sme sa rôzne hry s našimi zmyslami, a ako sa správne starať o zuby, aby boli zdravé. Rozlišovali čo je zdravie a ako predídeme chorobe či úrazu. 👧🏼🧒🏼🫁🦻👄👀🦷🩺🩹🍎🥒😮💨🤕V MŠ sme mali tento týždeň veselú návštevu. Zaspievali a zatancovali sme si so speváčkou Simsalou.
27
Blokové vyučovanie u prvákov-Zmysly
Blokové vyučovanie u prvákov bolo zamerané na zmysly. Pomocou aktivít sme si trénovali naše zmysly:
-zrakové vnímanie
-orientáciu v priestore pomocou sluchu
-rozoznávanie materiálov predmetov pomocou hmatu
-ochutnávanie jedál a určovanie chuti
-triedenie vôní na príjemné a nepríjemné
Deti počas blokovky spolupracovali, pomáhali si navzájom a aj sa zabavili.
19
Krúžok Viem, čo zjem :)
Pripravili sme si cestovinovo - zeleninový šalát. Uvarili sme mašličky ,pridali sme hrášok, kukuricu a niektorým deťom aj biely jogurt. Dnes .si pochutnali aj deti v ŠKD na našom šaláte .
2