Januárová blokovka u ôsmakov pod názvom „Čím byť alebo nebyť“, sa niesla v duchu témy, ktorá sa čochvíľa stane u nich veľmi frekventovanou a to je výber strednej školy, ktorá bude tvoriť základ k vysnívanému povolaniu. Snahou vyučujúcich bolo pomocou vybranej témy vzbudiť záujem, motivovať, inšpirovať, ukázať líniu k poznaniu nových záverov, ktoré aspoň drobným zrniečkom prispejú k ceste mnohých žiakov k želanému povolaniu.
V úvode blokovky pani učiteľka Šuchterová rozvinula diskusiu, v ktorej žiaci v uvoľnenej atmosfére odpovedali, čím by sa v budúcnosti chceli živiť. Mnohé názory žiakov boli veľmi zaujímavé a ich zdôvodnenie výberu povolania môžeme považovať za veľmi ucelenú zmes myšlienok. V ďalšej časti zisťovali, aké netradičné povolania sa v spoločnosti môžu vyskytovať. Dozvedeli sme sa širokú škálu netradičných povolaní , od ovoniavača pazúch, po profesionálneho čakajúceho. Veru sme sa pri tom všetci aj zabavili. Neskôr sa pokúšali odkryť tajomstvá fungovania ľubovoľnej fiktívnej firmy, ktorú si sami vytvorili, pomenovali a určili jej zameranie, vytvorili pracovné pozície. Zaujímavosťou bolo, že netradičné povolanie mali zakomponovať do fungovania svojej firmy, čo bol tiež veľmi zaujímavý fakt. V druhej časti vyučovania sme danú tému premostili s geografiou, konkrétne s učivom „Priemysel Slovenska“. Úlohou žiakov bolo nájsť na mape priemyslu SR nájsť a vyznačiť do slepej mapy SR reálne odvetvia priemyslu, ktoré pracujú v podobnom odvetví, ako fiktívna firma žiakov. Po vyznačení si mali vybrať jednu reálnu firmu a zistiť čo najviac o pracovnom živote danej firmy. Preopakovali si aj svoje poznatky o sídlach, keď zisťovali, koľko miest je v kraji, kde sa reálna vybraná firma nachádza. Trochu zábavy si užili pri tvorbe tajničiek na tému „Priemysel SR“, kde preukázali svoju kreativitu.
Hodnotiaca časť blokovky ukázala, že vybraná téma bola pre žiakov poučná, získali mnohé nové, prospešné poznatky, ktoré im aspoň malou troškou pomôžu pri dôležitom rozhodovaní. Samotné hodnotenie zo strany žiakov sa nieslo v pozitívnom duchu a to značí, že celý proces bol prínosný a mal zmysel.