Základná škola Brehy, Záhumnie 24, 968 01
Správa z návštevy firmy Finpeda z Fínska, ktorá sa konala dňa 28.4.2015 v Základnej škole s materskou školou v Brehoch.
Dňa 28.4.2015 sa v Základnej škole s materskou školou v Brehoch konalo už v poradí štvrté pracovné stretnutie zástupcov firmy Finpeda, ktorého sa zúčastnil Pasy Matilla a RNDr. Július Krajňák. Zo základnej školy sa stretnutia zúčastnili riaditeľka školy PaedDr. Mária Škodová, PhD., Mgr. Renáta Pastvová, Mgr. Michaela Budinská, Mgr. Dagmar Mikušková, Ingrid Predmeská a za obec Brehy zástupca starostu Peter Kicko.
Program stretnutia:
- Otvorenie, privítanie.
- Stav projektu k 28.4.2015.
- Informácie riaditeľky školy k projektu- príprava európskych projektov.
- Implementácia projektu do výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Ukážky využívania 3D internetu vo vyučovaní.
- Diskusia
- Záver
Pracovné stretnutie otvorila a prítomných privítala riaditeľka školy. RNDR. Krajňák oboznámil prítomných o stave projektu zo strany Finpedy. Projekt je v štádiu vypracovania projektovej dokumentácie na elektrické siete a rozvody IKT technológii. Na projekte sa ďalej nepracuje , nakoľko zatiaľ neprebehla úhrada podľa predloženej faktúry. Ďalej informoval, že Finpeda pripraví zmluvu o dielo, ktorá chýba k projektu a predloží túto zmluvu na pripomienkovanie starostovi a obecnému zastupiteľstvu.
V ďalšom bode riaditeľka školy informovala prítomných o krokoch, ktoré podnikla , čo sa týka prípravy európskych projektov. V priebehu mesiaca marca a apríla zorganizovala dve pracovné stretnutia so zamestnancami Regionálnej poradenskej spoločnosti JUDr. Kubovičovou a Ing. Šrolom, ktorým predložila projekt Finpedy , ktorý sa týka inovácií v architektúre, technológiách a pedagogike. Predložený projekt a architektonické štúdiu, ktoré sú k dispozícii a predstavy vedenia školy sú schopní zapracovať do európskeho projektu tak, aby spĺňal všetky kritériá. Považujú to za niečo nové, zaujímavé a zmysluplné, a preto má projekt veľkú šancu na úspech. Riaditeľka školy požiadala JUDr. Kubovičovú, aby preverila, či je potrebné pre tento projekt predložiť list vlastníctva aj na pozemok. Písomné vyjadrenie JUDr. Kubovičovej riaditeľka školy v krátkej dobe predloží. Podľa jej telefonického vyjadrenia stačí pre tento projekt predložiť list vlastníctva na budovu, kde ako ťarcha bude uvedený pozemok. Táto skutočnosť nebude mať vplyv na hodnotenie projektu. Druhého stretnutia sa zúčastnil aj starosta obce Ing. Juraj Tencer. Všetci prítomní vyjadrili presvedčenie, že toto by bola cesta , ako zrealizovať projekt Finpedy v ZŠ s MŠ v Brehoch.
Pasy informoval o tom, ako implementovať projekt do výchovno-vzdelávacieho procesu, hovoril o konkrétnych krokoch, ktoré musia učitelia, zapojení do projektu a vedenie školy urobiť. Je potrebné si uvedomiť, že projekt nie je iba o zmene prostredia, vybavenie technológiami, ale je to predovšetkým o zmene pracovnej kultúry. Hovorili sme o tom, že keď sa bude pripravovať projekt k výzve, je potrebné zahrnúť do rozpočtu aj vzdelávanie učiteľov, ktoré bude organizovať Finpeda , tiež rôzne mobility učiteľov. Projekt Finpeda predpokladá, že v škole bude vytvorený pracovný tím , ktorý bude pracovať na príprave projektu. Plánujeme zapojiť aj rodičov, nakoľko ich názory a pripomienky sú pre nás dôležité.
V ďalšej časti mal Pasy pripravené ukážky využívania v3D internetu, ktorý sa vyvíja práve vo Fínsku, vo vyučovaní. Tiež mal pripravené ukážky škôl vo Fínsku, v ktorých prebieha prestavba podľa modelu, ktorý plánujeme urobiť aj v našej škole.
V závere sme diskutovali o projekte, zúčastnení vyjadrili svoj názor. Je potrebné si uvedomiť, že sa nám ponúka niečo nové, verím, že zaujímavé hlavne pre žiakov školy a potrebné pre ich ďalší život. Osobne si myslím, že keby sa tento projekt v našej škole zrealizoval z Eurofondov, zvýšila by sa prestíž školy, zvýšil by sa záujem žiakov, ale aj rodičov o našu školu a žiaci by sa v novom prostredí cítili oveľa lepšie. Samozrejme, k samotnej realizácii je potrebné aby boli pripravené všetky podklady k projektu z našej strany , aby sme boli pripravení a keď vyjde Výzva ( o tom, že sa pripravuje Výzva, do ktorej by sa dal projekt Finpedy vložiť, budeme informovaní minimálne mesiac predtým, ako bude Výzva vyhlásená- informácia Regionálnej poradenskej spoločnosti- JUDr. Kubovičová).
Verím, že kompetentní sa rozhodnú správne, čo sa týka projektu Finpeda a že urobíme všetko preto, aby bol projekt v Výzve kompletne pripravený, aby sme neboli v časovom strese. Podrobnejšie informácie o tomto projekte budú v krátkej dobe zverejnené aj na stránke školy, prípadne aj na stránke obce.
V Brehoch, 29.4.2015
PaedDr. Mária Škodová, PhD.
riaditeľka školy
Minulý rok som mal možnosť navštíviť Fínsko a daný školský systém a podmienky v akých prebieha vyučovací proces na mňa spravili veľký dojem, čo som aj pomerne podrobne popísal vo svojom blogu: http://janokovacik.blog.sme.sk/c/360153/finske-skolstvo-v-20-bodoch.html. Aj vyučovanie v našej škole by sa určite postupne krok za krokom dalo prispôsobiť jednotlivým zásadám ich systému, napr. často využívanej tímovej práci, ktorá súvisí s dizajnom nábytku v triedach (do kruhu). Takisto by bolo skvelé, ak by sme mali také materiálne vybavenie v odborných ako aj klasických triedach, či na športoviskách alebo moderné oddychové zóny. Určite by to bolo veľkým prínosom pre základnú školu v Brehoch a stala by sa jedinečnou v širokom okolí. Aj samotné deti by sa pozerali na svoju modernú školu inak, ako doteraz. Osobne však nevidím do finančného zabezpečenia daného projektu. Z môjho pohľadu ako učiteľa telesnej výchovy však škole veľmi chýba telocvičňa resp. aspoň multifunkčné ihrisko príp. zábavný areál pre menšie deti v okolí školy. Často vidím, že deti nielen počas, ale aj po vyučovaní potrebujú vybiť energiu v nejakom pohybe alebo športe a nemajú kde. Takisto je pre nás učiteľov veľmi veľkým pomocníkom interaktívna tabuľa, ktorá by nemala chýbať v každej triede a deti s ňou tiež veľmi radi pracujú. Všetko toto majú aj Fíni a náš školský systém nie je až tak odlišný od ich, najväčším rozdielom je ochota investovať peniaze do mládeže.
Mgr. Ján Kováčik