Kontinenty – kľúčové slovo, ktoré často používali piataci pri svojej prvej blokovke na druhom stupni pod názvom „O kontinentoch outdoorovo“. Za poznatkami o kontinentoch, ale aj geografických, matematických alebo informatických zručnostiach, sme si „vybehli“ do okolitých kopcov Štiavnických vrchov, konkrétne do lokality „Kalištie“. Už samotná túra, ktorá celkovo merala cca 7 km a tiahla sa zvlneným terénom, preverila fyzickú zdatnosť našich piatakov. Viacerí zistili, že majú vo fyzickom fonde čo doháňať.
Samotné aktivity boli koncipované tak, aby žiaci získali nové vedomosti z oblasti regionálnej geografie, pohybu v prírode, ale aj aby si preopakovali vedomosti a zručnosti z povrchu Zeme, z odhadu vzdialenosti, obvodu. Vyskúšali si meranie dĺžky a obvodu, trochu sme zašli aj do informatiky, keď mali naprogramovať rôzne činnosti spolužiakov. Zábavné bolo sledovať vzájomnú spoluprácu celej triedy pri aktivite „ živé kontinenty“, kde mali zo svojich tiel vytvoriť určený kontinent. Zistili, že spolupráca a dohoda v tak veľkej skupine ľudí je dosť náročná a vyžaduje si zodpovedný prístup každého jednotlivca. O čosi ľahšie sa žiakom pracovalo v štvorčlenných skupinách, kde si vylosovali obrysovú mapu kontinentu, mali kontinent pomenovať a vytvoriť z prírodných materiálov mapu kontinentu v teréne. Túto úlohu zvládli takmer všetky skupiny veľmi pekne.
Veľmi zaujímavá bola spätná väzba žiakov, kde si uvedomili svoje chyby, ktorým by sa chceli v budúcnosti vyvarovať. Najväčší problém bol vo vzájomnej spolupráci celej skupiny, keď k dohode dochádzalo zložito. Žiaci prišli na to, že pokiaľ sa nebudú vedieť dohodnúť, tak úspešný výsledok sa rodí veľmi ťažko. Celkovo však hodnotili vyučovanie v prírode pozitívne.
Ani sme sa nenazdali a čas nám neúprosne plynul. Bol najvyšší čas pobrať sa naspäť do školy, kde sme dorazili unavení a spokojní z celého dňa.