• História a súčasnosť školy v Brehoch 

          Prvá škola v Brehoch bola zriadená už v roku 1816, išlo o rímsko-katolícku školu. Bola postavená z dreva v blízkosti kostola a fary na ľavom brehu Obecného potoka. Za jej zriadením stojí miestny farár Jozef Čillík. V tomto čase mala jednu triedu so 40 žiakmi. Učili sa len 3 predmety: čítanie, písanie a počítanie. V roku 1876 až 1877 bola postavená nová jednopodlažná murovaná budova, ďalej od potoka. Dnes v už prestavanej budove sídli materská škola. Škola od vzniku zápasila s nedostatkom kvalifikovaných učiteľov. V roku 1911 mala už 98 žiakov, ktorí sa tlačili v jednej triede. K známym učiteľom vtedy patril Ján Štubňa, ktorý už v roku 1924 začal ako prvý písať školskú kroniku. Ďalším bol Pavel Ružinský, ktorý tiež pôsobil v obci ako organista, či nacvičoval s deťmi rôzne divadelné predstavenia.

          Dôležitým medzníkom bol rok 1918, kedy bola zriadená obecná ľudová škola. Od tohto roku teda na Brehoch fungovali súbežne dve školy. Prvá trieda bola dočasne umiestnená v bývalej krčme, neskôr nazývanej Nehnevajov dom, blízko Hrona. Postupne prevzala žiakov 3. – 5. ročníka. Jedným z prvých učiteľov bol miestny rodák František Nehnevaj, ten však neskôr odišiel do kňazského seminára.

          V roku 1924 bol horársky dom v centre dediny prestavaný na školu. Dnes sa na tomto mieste nachádza pomník SNP. V rokoch 1918 až 1940 prebiehalo vyučovanie na oboch školách súbežne, pričom si navzájom podľa potreby striedali ročníky a žiakov. Učilo sa dopoludnia aj popoludní. 

          Pre neustály rast počtu detí a nedostatok priestorov sa v roku 1931 začalo s výstavbou novej školy na Záhumní. V roku 1933 mala už 179 žiakov. Škola bola neskôr v 50. rokoch rozšírená o ďalšie dve triedy. Dnes táto budova už nestojí a na jej základoch sa stavia nová materská škola.

          Počas Slovenského štátu v roku 1941 boli obe brežské školy formálne spojené pod názvom Rímsko katolícka ľudová škola. Po vojne už všetky deti navštevujú školu na Záhumní, niesla názov Štátna ľudová škola, jej riaditeľom bol Ladislav Hajčiar, neskôr Jozef Žbirka. Po premenovaní na Štátnu školu bola riaditeľkou Vlasta Žbirková.

          V roku 1951 bola postavená oproti škole na Záhumní drevená budova Materskej školy, ktorá bola neskôr využívaná aj na učebne pre žiakov 1. stupňa, či ako jedáleň a dielňa. Od roku 1952 tu vyučoval miestny rodák Gregor Michalec. Škola niekoľkokrát mení názov: od roku 1957 nesie meno 8-ročná stredná škola, od roku 1961 Základná deväťročná škola. Od roku 1964 až do roku 1977 pôsobil ako riaditeľ Vincent Červen. V roku 1965 dosahuje škola maximum v počte žiakov, kedy ju navštevuje až 331 žiakov v 11 triedach.

          V roku 1978 sa na dlhšie obdobie stal riaditeľom Alexander Petráš, ktorý už predtým krátko pôsobil v tejto funkcii. V tomto období pribúda počet žiakov v škole v dôsledku zrušenia školy v Rudne nad Hronom.

          Významný bol rok 1982, kedy sa začalo s výstavbou novej – súčasnej budovy školy. Vedúcim stavby bol Pavol Struhár z Novej Bane. Pracovali na nej rodičia žiakov, učitelia aj iní zamestnanci školy. V prvej fáze sa mal postaviť pavilón s jedálňou a dielňami, ktoré však nakoniec boli prestavané na triedy. Stavba nebola dlho dokončená, prvé 3 triedy nastúpili do novej budovy až v roku 1990. Všetky triedy boli presunuté v roku 1992. Dlhoročného riaditeľa Alexandra Petráša v roku 1991 vystriedala Mária Klimantová. Tú v roku 1995 nahradila riaditeľka Mária Škodová a tú v roku 2017 súčasná riaditeľka Petra Belanová. V roku 2000 sa škola stáva prvou základnou školou na Slovensku pripojenou na internet. 

          Za posledných 25 rokov školu navštívilo v rámci besied mnoho osobností: napr. historik Jozef Hindický, bývalý slovenský reprezentant vo futbale Milan Nemec, hrnčiarsky majster z Brehov Ján Fiala, biskup Rudolf Baláž, spisovateľ Andrej Chudoba, či hokejisti Ľubomír Sekeráš, Zdeno Chára a Ján Lašák.
          Škola každoročne organizuje množstvo výletov a exkurzií po Slovensku, ale aj v zahraničí. Za zmienku stojí návšteva Moravského krasu, Chorvátska, Poľska, Rakúska, Maďarska, či dokonca Anglicka. Ďalej pravidelne organizuje množstvo akcií ako napr. karneval, deň Zeme, vianočné a veľkonočné tvorivé dielne, Venček, či rodičovský ples.  Žiaci sa zúčastňujú množstva krúžkov, športových aj vedomostných súťaží, v ktorých nezriedka dosahujú veľké úspechy. 
          V súčasnosti má škola 117 žiakov v 9 triedach a vyučuje v nej 12 učiteľov. Škola v Brehoch za dlhých 200 rokov síce veľakrát zmenila svoj názov, ale jej poslanie sa nemení: pripraviť žiakov na samostatný a zodpovedný život, preto veríme, že jej história sa bude písať ešte mnoho rokov.

          Ján Kováčik